Ekonomist Selçuk Geçer, enflasyon rakamlarının Dolar / TL üzerinde nasıl bir etki yapacağını anlattı. ENAG,  TÜİK ve benzeri kurumların enflasyon rakamlarını açıkladıklarını belirten Geçer, doların son açıklanan rakamlarla birlikte 30 bandına ve yıl sonuna doğru da 38-40 TL seviyesine çıkacağını ifade etti.

Youtube kanalında “Bu enflasyon dolara ne yapar” isimli bir video paylaşan Selçuk Geçer, “Yönetim değişmese yine yüzde 30 enflasyon açıklanacaktı. TÜİK’in enflasyon rakamı bakan değiştiğinde değişiyor. Enflasyonun yükseleceği ayan beyan ortada ve enflasyon yükseldi mi? Hayır. Enflasyon sadece kendi gerçek değerine doğru evriliyor. TÜİK artık yavaş yavaş yüksek enflasyon açıklayacak ve halk yavaş yavaş buna alıştırılıyor. TÜİK çok mu doğru bir enflasyon mu açıklıyor, hayır. Enflasyon yüksek ama bir anda enflasyonu yüzde 130 çıkarması da mümkün değil” dedi.

REEL ENFLASYONDA DOLAR 40-42 ARALIĞINDA

“TÜİK gerçeğe yakın enflasyonu artık bizlerle paylaşmaya başlayacak. Gerçeğe yakın enflasyonu bizimle paylaşınca yastık altı döviz çıkıp TL’ye dönecek” diyen Geçer, şöyle devam etti: “Peki dolar ne olacak? 38-40 lira aralığında oluşmuş bir kur olduğunu size söyledim. Şu anda 26,95 aralığında sıkışmış durumda. Kısa bir süre içinde 30’u zorlayacak ve sonrasında enflasyonun bugünkü gerçek değerini alması durumunda kurun 40-42 lira olacağını göreceğiz. Hesaplama yönetimi basit ve Haziran’a kadar devam eden enflasyon hesabına göre doların 38-40 lira aralığında bir yerde olduğunu ifade etmiştim. Dolar kurunu ben değil, enflasyon yükseltiyor. Makro ekonomik riskleri de katmadan bu yorumu yapıyoruz. Enflasyonu doların üzerine ekliyoruz. Nasıl bir ürünün fiyatı enflasyonla artıyorsa, dolar, euro, sterlin ve borsada da durum aynı.”

EDİTÖRDEN:

Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor

GEÇER’İN HESABINA GÖRE 29,70 TL OLABİLİR

Selçuk Geçer’in enflasyonun dolar üzerine yapacağı etki hesabına göre doların bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 10 değer kazanması bekleniyor. Buna göre şu anda 27 TL seviyesinde olan doların 2,7 TL daha değer artışı kazanmasıyla 1 dolar 29,70 TL’ye yani 30 TL seviyesine gelebilir.

Editör: Ali ARASLI