Ekonomist, eski bankacı ve akademisyen Cem Özüak, 21 Eylül’de Merkez Bankası’nın alacağı faiz yükseltme kararının dolarda düşüş anlamına gelebileceğini söyledi. Özüak, dolardaki düşüş nedeniyle bir çok vatandaşın panik yapıp elindeki doları bozdurabileceğini belirtti. Özüak, altın ve dolara yatırım yapacakların ellerindeki paranın yarısını karardan önce ve yarısını da karardan sonra değerlendirmesini önerdi.

MERKEZ BANKASI 21 EYLÜL’DE FAİZ ARTIRACAK

Özüak, “2024 yılı ortalama dolar beklentimiz şu kadar veya bu kadar gibi bir laflar söylendi. 2023 dolar kuru 23,5 TL olarak açıklandı. Ortalama 30 olması gereken dolar kuru, şu ana bakıldığında 30 olacak gibi görülmüyor. Ya da bunlar bir yerde dolar kurunu artıracaklar. Önümüzdeki günlerde Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak ve faizler 30’a çıkacak. Faiz açıklanınca dolar düşmüştü ve tekrar doların düşmeyeceğinin bir garantisi var mı? Dolar düşecek demiyorum, ama böyle bir risk var. Merkez Bankası 500 baz puan artıracak diye bir kaide yok. 750 ve hatta 1000 baz puan artırabilir. Bu enflasyonla baş etmek için bu rakamlar zaten yeterli değil. Böyle bir risk bu yüzden var” dedi.

Uşak’ta ucuza konut alacağınız mahalle kalmadı! Uşak’ta ucuza konut alacağınız mahalle kalmadı!

DİYELİM Kİ DOLAR 21 EYLÜL PERŞEMBE 25’E DÜŞTÜ

“Dolar Perşembe günü düştü diyelim. Diyelim ki 25’e düştü ve tekrar doları yükseltmek zorundalar. Geçen yıl ciddi bir cari açık vardı ve bunun azalması için doları yükseltmek lazım. Dolar artınca ihracatın artması lazım ve bunda  da bir denge söz konusu olmalı” diyen Özüak, şöyle konuştu: “Dolar çok yükselince, dolar bazındaki büyümelerde riske girebilir. İhracatçılar hala baskı yapıyor ve doların artmasını istiyor. İthalatın bize bir faydası yok. Özellikle Çin’den gelen malların hiçbir faydası yok. Çin’le ilgili kotalar gelebilir ve bu kotalar üretime aktarılabilir. Çin’den 10 liraya terlik alacağına, buradan 15’e al ve paran içerde kalsın. Fabrikalar Çin’de üretiyor. Türk firmaların fabrikaları Çin’de ve devletin bu noktada kota koymasında fayda var. Tabii bu ikame edilmeyecek ürünler için değil. Kendimiz üreteceğimiz ürünlerde kota olmalı”.

İSTANBUL’DAKİ TAKSİ LOBİSİ GİBİ ÇİN’DEN İTHALAT LOBİSİ VAR

Özüak, şöyle konuştu: “Çin ithalat lobisi olduğu söyleniyor. İstanbul’da taksi lobisi gibi, Çin’e yönelik bir ithalat lobisi var. Tüccarlar da hükümete baskı yapıyor ve kota konmasını istemiyor. 21 Eylül’de düşen dolar ve panik olup dolarını satanlar olur. Ve Merkez Bankası’nın bu dolarları toplaması da söz konusu olabilir. Böyle bir düşüş olursa alım için fırsat olacaktır. Türk Lirası sepette hep olsun ve almak için elinde Türk Lirası olması lazım”.

Editör: Ali ARASLI