Paramedya.com Genel Yayın Yönetmeni Remzi Özdemir, Türkiye’den ABD’ye yoğun bir döviz çıkışı olacağını ve önümüzdeki günlerde yeni ÖTV ve vergi artışlarının gündemde olduğunu söyledi. TELE1’e açıklama yapan Remzi Özdemir, ABD’nin tahvillere yüzde 5 oranında faiz verdiğini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yapacağı en mantıklı işin reel bir faiz artışı olacağını belirtti.

Remzi Özdemir, “Merkez Bankası’nın faizini 25 puanın üzerine çıkarması lazım. Bu seviyeye çıktığında Erdoğan siyasi söylemlerini sürdürüyor, ancak bu ekonomide Nas ekonomisi bitti ve dünyaya entegre olmuş ve rasyonel bir ekonomimiz var diyebiliriz. Ancak yine ortalıkta dolaşan yüzde 20 gibi bir rakam var. Eğer yüzde 20 olursa, dövizi tutmakta çok zorlanacaklar.  Amerika’da faiz artışlardan dolayı, Amerikan tahvilleri yükselmeye başladı, hatta 10 yıllıklar yüzde 5’e doğru gidiyor ve son 8 yılın en yüksek rakamına ulaşmak üzere. Amerika’da tahvillerin dolar bazında yüzde 5’i geçtiği dönemde, sizin yurtdışından para bulma şansınız yok. Kimse enflasyonun altında negatif faize para yatırmaz. Faiz yüzde 20 ve enflasyon yüzde 60’a çıkacak. Ben niye bunu alayım, giderim ABD’den tahvil alırım. Bu nedenle para Amerika’ya doğru akıyor ve bu akışla birlikte dolar kıtlığı had safhaya ulaşacak. Siz istediğiniz kadar doları şu anda bulamıyorsunuz. Bankalarda dolar bulunmuyor ve bu nedenle 24 Ağustos bizim için kader günü olacak. Turizmde de istenenler olmuyor ve Rusya’da Ruble değer kaybediyor ve bu durum turizmi olumsuz etkiliyor” dedi.

 YENİ ÖTV ARTIŞLARI GÜNDEMDE

Esnaf ve Kefalet Kredi oranları yüzde 17'nin üzerine çıktı Esnaf ve Kefalet Kredi oranları yüzde 17'nin üzerine çıktı

“İktidar bir ekonomik illüzyon oluşturabilir mi?” sorusuna yanıt veren Özdemir, “Erdoğan’ın elinde çok kart var ve seçimi kazanmak için her şeyi harcadı. ÖTV artışı, vergi artışı ve bunların hepsi seçimdeki vaatlerin bir bölümünün yansıması. Önümüzdeki hafta ekonomi yönetiminin bir çalışması var ve ÖTV’nin yeniden artırılması söz konusu burada. Ciddi bir bütçe açığı var. Kur korumalı mevduat başa bela oldu ve 420 milyar lira gibi bir zararımız var. Bugün bir TÜPRAŞ’ın değeri 300 milyar lira ve biz her ay bir TÜPRAŞ’ı KKM’de parası olanlara veriyoruz. Her ay bir yatırımı veriyoruz. Peki Erdoğan ne yapabilir? Erdoğan’ın yapabileceği bir şey yok. Kök maaşlara ilave yapılabilir ama seçimden sonra ne olacak? Erdoğan’la Mehmet Şimşek karşı karşıya gelmiş durumda. Mehmet Şimşek rasyonel politikalar istiyor, fakat Erdoğan buna izin vermiyor. Mehmet Şimşek, Erdoğan’a bazı uygulamaları kabul ettirememiş ve bu bir sorun” dedi.

Editör: Ali ARASLI