Yıllık 200 milyon dolar cirolu tekstil devi nasıl battığını anlattı! İflasın eşiğindeki tekstilcileri de uyardı! Yıllık 200 milyon dolar cirolu tekstil devi nasıl battığını anlattı! İflasın eşiğindeki tekstilcileri de uyardı!
Son dönemlerdeki zamlardan tavuk döner de nasibini aldı ve önceki haftaya nazaran 5 TL artış oldu.
Uşak’ta en ucuz ve en çok tüketilen sokak lezzetlerinin başında gelen tavuk dönerin fiyatı zamlandı. Tavuk ve ürünlerine gelen zamlar sonrasında, yarım ekmek arası 50 ila 60 gramlık dönerin fiyatı 40 TL’ye yükseldi. Şu anda 1 yarım döner ve 1 ayranın fiyatı en az 50 TL tutuyor.
Önceki hafta 35 TL olan tavuk döneri, bazı büfe sahipleri 40 TL’ye çıkardı.
Uşak’ta tavuk döneri satışı yapan bir işletme sahibi, gelen zamlar nedeniyle buna mecbur kaldıklarını söyledi. Normal şartlarda liste fiyatının hala altında satış yapıldığını belirten aynı işletme sahibi, şöyle söyledi:
“Tavuğa sürekli zam geliyor. Bu ay içinde 2 kere zam gördü ve en son 9 TL daha arttı. 1 kilo tavuk göğsü 200 TL dolaylarında satılıyor. Ekmek ve diğer yan malzemelerde de fiyat artışları söz konusu. Bu nedenle bu hafta bir çok yerde fiyatlar 40 TL oldu” dedi.
GEÇEN YILA NAZARAN YÜZDE 100 ARTTI
2022 yılında 20 TL olan yarım ekmek tavuk dönerin fiyatı, Ocak ve Şubat döneminde 25 TL’ye çıktı. 14 Mayıs seçimlerine kadar bu şekilde devam eden fiyatlar, sonrasında 30 TL’ye yükseldi. Yaz döneminde birlikte 35 TL olan fiyat, okullar açıldığında değişmedi. Fakat artan maliyetler nedeniyle tavuk döner 40 TL oldu. Geçen yıla nazaran bir kıyaslama yapıldığında, yüzde 100’lük bir artış ortaya çıkıyor.
Tavuk döner, ucuz fiyatı ve kısa sürede hazırlanışı nedeniyle öğrenciler ve çalışanlar tarafından tercih ediliyor. Artan lokanta fiyatları karşısında, hala en iyi alternatif tavuk döner oluyor. 
TAVUK DÖNER NASIL YAPILIYOR?
Tavuk döner, tavuğun göğüs ve kalçalı but kısmıyla yapılıyor. Tavuğun söz konusu bölümleri yoğurt, zeytinyağı veya çiçek yağı, baharatlarla marine ediliyor. Salça ve pul biberle 1 gün bekleyen tavuk, daha sonra şişe takılıyor ve yavaş yavaş pişiriliyor. Tavuk dönerde göğüs ve kalçalı but kullanımının sebebi yağ oranını dengelemek. 
Tavuk döner yapım videosu:
Editör: Ali ARASLI