Uşak'ta son dönemlerde artan fiyatlardan erişte de nasibini aldı ve fiyat geçen yıla göre yaklaşık olarak yüzde 100 oranında artış gösterdi.

Geçen yıl kilogramı 40 TL civarında satılan eriştenin kilogram fiyatı, aradan geçen 1 yılın ardından 80 TL'ye yükseldi. 

Kentte üretim yapan ve kadınların çalıştırdığı işletmelerde satılan erişte, yaz döneminde yapılan ve kış dönemine depolanan ürünlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Eriştenin içinde yumurta, un, tuz ve su bulunuyor. Bazı işletmelerde yumurta oranı yüksek olduğu için fiyat 100 TL ve üzerine de çıkabiliyor. 

erişte2

Esnaf ve Kefalet Kredi oranları yüzde 17'nin üzerine çıktı Esnaf ve Kefalet Kredi oranları yüzde 17'nin üzerine çıktı

Bu noktada artan fiyatlar nedeniyle bilgi veren üretici kadınlar, "Fiyatların yükselmesinin temel sebebi, un ve yumurtaya gelen zam. Tüm ürünlerimize zam geldi ve zaten hayat pahalılığı da ortada. Yumurta son dönemde çok arttı ve bu artışların temelinde yumurtadaki fiyatın oynaklığı geliyor. Kış dönemine girdik ve yumurtaya yeni zamlar geldi. Pazarda yumurta 4 TL'ye  satılıyor. Bizim fiyatımız tüm bunlara rağmen yüksek değil. Ayrıca fabrikasyon makarnanın paketi 20 ila 25 TL ve kilosuu 50'yi buluyor. Çocukların yediği nodle denilen Kore makarnası da tek seferlik düşük gramajda 7 TL en ucuz markette satılıyor. Annelerin hazırladığı sağlıklı eriştenin kilosu 80 TL az. Normalde kilosu 180 TL olmalı" dedi.  

erişte

Editör: Ali ARASLI