Uşak Belediyesi, 10 liralık simidi 15 TL'ye satıyor Uşak Belediyesi, 10 liralık simidi 15 TL'ye satıyor

En çok tercih edilen zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı oluyor. İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Balıkesir, Bursa ve Denizli gibi illerde üretimi yoğun olan zeytinyağının fiyatı bu yıl yükseldi. Yükselen zeytinyağı fiyatları nedeniyle, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının fiyatları arttı.

Tariş, Marmarabirlik ve Komili gibi firmaların soğuk sıkım ve erken hasat zeytinyağının litre fiyatı ortalama 350 ila 400 TL arasında.
Bunun dışında Ayvalık bölgesinde de yapılan erken hasat yeşil zeytinden elde edilen soğuk sıkım zeytinyağının da fiyatı pahalı.
Aroması ve sağlık açısından yararları nedeniyle tutulan erken hasat soğuk sıkım zeytinyağını en iyi yapan bölge Ayvalık olarak dikkat çekiyor.
Ayvalık erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının neden tercih edildiğine dair zeytinyağı firmaları şu bilgileri veriyor:

Erken Hasat Zeytinyağı neden tercih ediliyor?

Erken hasat zeytinyağı, zeytinin en güzel olduğu dönemdeki elde ediliyor. Erken hasat zeytinyağında sağlıklı ve yeşil zeytinler kullanılıyor. Ayrıca taze zeytinin ezilmesiyle elde edildiği için aroması da yoğun oluyor.
Yeşil zeytinin acımtırak lezzeti ve eşsiz özelliği nedeniyle yemeklerden ziyade salatalarda lezzet bırakıyor. Pahalı ve az olması da erken hasat zeytinyağının sıcak yemeklerde kullanımını azaltan bir unsur.
Meyvemsi aroması olan erken hasat zeytinyağı, sağlık açısından da yararlı.  
Erken hasat zeytinyağını en kaliteli yapan bölge Ayvalık olarak dikkat çekiyor. Ayvalık’taki delice cinsi zeytinle elde edilen erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı bir çok firmada şimdiden tükenmiş durumda.
Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının 5’lik tenekesi 1800 TL ile 2500 TL arasında değişiyor.
HABER MERKEZİ//
Editör: Ali ARASLI