Ev alacaklar bu haberi dikkatle okuyun. 1 Temmuz’dan itibaren taşınmaz alım ve satım işlerinde yeni bir döneme giriliyor. Buna göre ev alacaklar tapu ücretinin yanı sıra notere de para ödeyecekler.

6’ıncı yargı paketi kapsamına alınan ve normal şartlarda 1 Ocak 2023’te uygulanacak olan konut alımında noter zorunluluğu uygulaması, 14 Mayıs seçimleri öncesinde alınan kararla ertelendi ve 1 Temmuz 2023’ten itibaren geçerli olacak şekilde düzenlemeye gidildi.

 EV SATIŞINDA NOTER ÜCRETİ YÜZDE KAÇ

Tapu giderlerinde yüzde 4 olan bedel, noterde ise yüzde 1 olarak belirlendi. Yani 500 bin TL’lik bir ev için 500 TL noter harcı ödenecek. Bunun yanı sıra tapu harcı ve döner sermaye bedelleri de alınacak.

 Noterle ilgili süreç, taşınmaza ilişkin kayıt ve belgelerin tamamlanmasından sonra başlayacak. Noter, mevzuatta yer alan sınırlamalar ile usul ve esasları gözetecek, hak sahibini belirleyip, taşınmazın satışına engel hukuki bir durum yoksa sözleşmeyi oluşturacak. Buna göre çıkacak olan tapu harcı ve işleme ait döner sermaye hizmet bedeli notere aktarılacak. Noter, e-tahsilat seri numarası ve ödeme yöntemi ile sözleşmenin imzalanmasına yönelik randevu tarih ve saatini taraflara kısa mesajla bildirecek.  

Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı

UYGULAMANIN AVANTAJI NE?

Uygulama konut alacaklara ek maliyet gibi görünse de bazı avantajları barındırıyor.  Bunun başında sözleşmede notere de sorumluluk yüklenmesi geliyor. Buna göre taşınmaz satış sözleşmesinin düzenlenmesinden dolayı oluşan zarardan noterler de sorumlu tutuluyor. Bu zararın devlet tarafından ödenmesi durumunda, sözleşmeyi düzenleyen noterden bu bedel alınacak.

Editör: Ali ARASLI