İLGİLİ EKONOMİ HABERİ: ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ MÜ?

Uşak Belediyesi, 10 liralık simidi 15 TL'ye satıyor Uşak Belediyesi, 10 liralık simidi 15 TL'ye satıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ev hanımlarına emeklilik sistemini hayata geçireceklerini daha önce açıkladı. Buna göre ev hanımları ve yakınları google üzerinde ev hanımları nasıl emekli olacak ve ev hanımlarının emeklilik şartları nelerdir sorularını sormaya başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı emeklililek sisteminin isteğe bağlı sigorta primleriyle olacağı ifade ediliyor. Buna göre emeklilik yaşı kadınlarda anne olma ve çocuk sayısına göre daha aşağıya çekilecek. Kadınların isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini devlet öderken, yapılacak emeklilik düzenlemesiyle kadınlar daha az prim ödeyerek emeklilik hakkı elde etmiş olacaklar. 

Emekli olmak isteyen ev hanımları için devlet aylık 1067 TL prim desteği verilecek ve 3202 TL değil 2 bin 135 TL gibi bir bir primi tutarı tahsil edilecek. Bu sayede yıllık ev hanımlarına 12 bin 804 TL destek sağlanacak. 

Prim tutarları asgari ücret baz alınarak belirlenidiği için her asgari ücret zammında ev hanımlarına verilecek olan prim desteği ve ödeyecekleri prim artacak. Ev hanımları devletin belirleyeceği oran üzerinden prim desteği almayı uygulama hayata geçirilip devam ettikçe sürdürecekler. 

Editör: TE Bilişim