TÜİK Geçtiğimiz günlerde konut satış istatistiklerini açıkladı. İstatistiklerde dikkat çeken nokta, kredili konut satışlarının dibe vurmasıydı. Uşak, İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla gibi illerde de aynı tablo dikkat çekti.

Konuttaki ipotekli satışların düşüş, konut satışının büyük bölümünün nakit olduğunu ortaya koyuyor. Nakit konut satışları, bu noktada bir vergi kaybına da dikkat çekiyor. Karıncalar TV’de Remzi Özdemir’e değerlendirme yapan Doç. Dr. Soner Gökten, şöyle konuştu:

Uşak'ta konut sektörü tıkandı! Mayıs'ta kaç konut satışı yapıldı? Uşak'ta konut sektörü tıkandı! Mayıs'ta kaç konut satışı yapıldı?

“2024’te ev satarım diyenler en az 7 ay bekleyecekler. Benim etik emlakçı arkadaşlarım var. 3 ay tatile gideceğim diyor. Yok şu anda olmaz. Gayrimenkul yatırım aracı olmaktan çıktı”.

aNITTEPE5

Kiralar düşecek mi?

Kiralardaki stabil gidiş de son zamanlarda dikkat çeken bir konu. Bu noktada da Doç. Dr. Soner Gökten’in değerlendirmesi var. Gökten, şöyle konuştu:

“Binayı satamayanlar, aidat ve benzeri giderler için kiraya verecek. Önümüzdeki 3 ayda kiralarda çok ciddi bir iniş bekliyorum. Seviniyorum da. Türkiye’de konut ağaları var ve hiçbir iş yapmazlar. Adam ondan kira alır veya kat tutar. Bunlar ekonominin en kötü canavarlarıdır. Mehmet Şimşek bunların gırtlağına yapışsın, yüzde 50-55 vergi alsın. Bunların ekonomiye bir faydası yok, hiçbir zekası yok ve tapu olsun kiraya vereyim başka hiçbir işi yok. Başka ülkede bunların ümüğüne basarlar”.

YAYINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

UŞAK’TA KİRALAR NE DURUMDA?

Uşak’ta kiralık evlerin durumu da son dönemlerde stabil gidiyor. Konut satışları son TÜİK rakamlarına göre Uşak’ta da düştü. Kasım 2023 itibariyle 337 konut satışı yapıldı ve bu konutların 13’ünde kredi kullanıldı. Konut satışlarındaki düşüşte kredilerin azalması çok büyük etken. Sıkı para politikasının devamına dair sinyaller de konut satışının artmayacağının işareti olarak görülüyor. Konut satışlarının düşmesiyle birlikte, kiralarda da bir dengelenme dönemi başladı. Şu anda kentte 4 kişilik bir ailenin oturabileceği makul bir konut kirasının fiyatı 8 bin TL dolaylarında seyrediyor. Bekar ve öğrencilerin kaldığı apart fiyatları ise 5 bin ila 6 bin TL arasındı. Fakat Uşak’taki kiralık apartlarda eşya da olduğu için rakam daha da yukarıya çıkabiliyor.

HABER MERKEZİ///

aNITTEPE1

Editör: Ali ARASLI