Uşak Belediyesi, emekliye çayı 1 liradan satacak! Uşak Belediyesi, emekliye çayı 1 liradan satacak!

Merkez Bankası’nın faiz artırımı konut ve araç fiyatlarında ne gibi bir etki yapacak. Araç ve konut fiyatları düşecek mi yoksa artacak mı?

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, son faiz artışını değerlendirdi. Parasal sıkılaşmanın kademeli olarak yapılacağını ve bunda da haklı olduklarını belirten Zelyut, “Mehmet Şimşek bizim şerifimiz oldu ve zombilerle mücadele ediyor. Merkez Bankası ben bunu kademeli artıracağım diyor. 2016’dan beri ihracatçımız yüksek kur bağımlısı haline geldi. Ekonomi 2016’dan bu yana daha rasyonel yönetilseydi ben bugün ne kuru ne de faizi konuşurdum. Düşük faize bağımlı şirketler var ve bu zombi firmaların tamamını öldürür ve milyonlarca işsiz yaratılır. Normalde Merkez Bankası’nın bunu artırması lazım. Çok arttığında 20 yıllık ihmalden dolayı Türk özel sektörünü batırırsınız” dedi.

“Tefeci yatırımcının parasını Türkiye’ye pak ettiremezsiniz ve bu nedenle kamu bankalarının dolar toplaması çok normal” diyen Zelyut, şöyle konuştu: “Faizin yüklü artmaması, büyüme yanlısı politikaların ve enflasyonun da devam edeceği anlamına gelir. Mehmet Şimşek’in BAE ziyaretinde bunun sinyali verildi. BAE ziyareti faizin çok yüklü artmayacağının sinyalini verdi. Burada şöyle bir ikilem içinde hükümet. Hem kur  artmasın diyorsun ama döviz nerede, döviz yok. İthalatın ihracatından fazla”.

KONUT VE ARAÇ FİYATLARI NE OLACAK?

Zelyut, “Şimdi bakın 1990 ve 2000’leri konut mekanizması 2020 mart itibariyle bitti. Covidle beraber alt ve orta gelir grupları iyice çöktü. Faiz arttığı için orta gelir grubu ev alamaz düşüncesi çöktü. Bu 2020 martından önceki bu düşünce değişti. Maliyetler artarken fiyatlar düşmez. Kur, çimento ve diğer ana girdilerde fiyatları artıracak. Talebi az da olsa üst orta ve üst gruplar belirliyor. Bu grupların enflasyona karşı gelirleri hala var ve konut talep ediyorlar. Bunların talebi hala fiyatı yukarda tutuyor. Konut satış adedi düşüşüyle satın almak istenen konutun fiyatını karıştırmayın. Orta ve alt gelir grubu konut piyasasından çekildi ve bunların fiyat üzerinde bir hükmü yok. Gelirleri 3 milyonluk basit bir daireyi almaya yetmez. Türkiye’ye hala giren göçmenler var ve bu nedenle kimse konut fiyatlarının düşmesini beklemesin. Bir gerçek de deprem gerçeği. Araçta da ithal parça gerçeği var ve bu da karşımızda duracak”  diye konuştu.

Editör: Ali ARASLI