ABD Merkez Bankası FED, faizle ilgili kararını açıkladı. FED, politika faizini sabit tuttu. FED'in bu kararında enflasyon verilerinin istendiği gibi gelmemesi etkili olurken, beklenti yıl sonuna kadar bir faiz artırımıyönünde oldu. Bugünkü toplantıda faiz 5,25 ve 5,50 aralığında sabit tutuldu. FED, 2022'nin son çeyreğinden itibaren faiz artırımlarını sürdürüyordu.  

FED BAŞKANI POWELL: YIL SONUNA KADAR 1 FAİZ ARTIŞI DAHA OLABİLİR

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan FED Başkanı Powell, hedeflerinin enflasyonu istedikleri seviyeye çekmek olduğunu söyledi. Faiz artışının 12 üye tarafından yıl sonuna kadar 1 kez daha yapılması yönünde bir görüş olduğunu ortaya koyan Powell, “Komite ne zaman faiz oranlarının ne kadar sıkılaştırılacağını düşünmeye başladı?” sorusuna yanıt verdi.

Powell, “Şu andan itibaren biz federal fonlamayı yüzde 5 seviyesinde bıraktık. Para politikamızın yeterince sıkılaştırıcı oluşunu da gözetiyoruz. Enflasyon yüzde 2 seviyesinde olsun. Bu direkt olarak istediğimiz seviyeye gelmiş anlamında değil. Katılımcıların tamamı faiz artışının en az bir kez daha devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Ama diğerleri biz şu anda tepe noktasına ulaştığımızı düşünüyorum. Her hangi bir karar vermiyoruz. Biz artık tepe noktasına ulaştık demiyoruz. Biz verilere bakarak önümüzdeki döneme bakmamız gerektiği konusunda ikna olmak istiyoruz. Enflasyon istediğimiz seviyeye gelmeden tam olarak emin olmak istiyoruz” dedi.

Faiz indirimi süreciyle ilgili soruya yanıt veren Powell, “Faiz oranları şu anda pozitif ve bu iyi bir şey. Para politikasının sıkı olmasına ihtiyacımız var, enflasyonun aşağıya gelmesi için. Şunu unutmayın, bunlar bir plan değil ve kümülatif bir beklentidir. 19 kişinin bireysel tahminlerinin bir araya gelmesi ve ekonomik faaliyet herkesin beklentisinin üzerinde olmaya devam ediyor. Bu noktada katılımcılar şuna inanmaya devam ediyor. Bizim enflasyon hedefimize doğru yaklaşım olduğuna inanıyorlar” dedi.

Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek

ARTAN PETROL FİYATLARI DA ÖNEMLİ BİR ETKEN OLDU, 1970 KORKUSU HAKİM

Yükselen petrol fiyatları, dünya genelinde olduğu gibi dev ekonomi ABD'de de enflasyonu yükseltiyor. Gelişmeler, akıllara 1970 dönemindeki petrol krizini getiriyor. Söz konusu dönemde petrol krizi nedeniyle dünya genelinde dengeler büyük ölçüde değişmişti. Petrol krizinin etkilediği ülkelerden biri de Meksika odu. Kriz çıkmadan 20 yıl önce refah seviyesi yüksek olan Meksika, petrol krizindeki en kırılgan ülkelerden biriydi ve ülke bu tarihten sonra girdiği krizden çıkamadı. Meksika hala uyuşturucu çetelerinin yüksek olduğu bir ülke olarak dikkat çekiyor. 

FED'İN FAİZ KARARLARI TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLER?

ABD Merkez Bankası FED'in aldığı karar, Türkiye ekonomisi üzerine doğrudan etki yapıyor. FED'in faiz artırımıyla birlikte altının ons fiyatı düşüyor ve doların değeri yükseliyor. Faiz indiriminde ise altın güvenli liman olarak görülüyor ve burada yükselen bir seyir oluşabiliyor. Sabit faizde ise piyasada daha dingin bir ortam hakim oluyor. 

Editör: Ali ARASLI