Geleceğin diyetisyenleri, Uşak’taki çölyaklılara özel pastalar yaptı

Uşak’ta çölyak hastalarına yönelik çalışmalarını  sürdüren Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği’nde, Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri, glutensiz workshop çalışması yaptı.

kutukola3

Burada glutensiz diyet hakkında Uşak’ta bulunan çölyak hastalarına bilgi veren diyetetik bölümü öğrencileri, glutensiz undan yapılmış kek, pasta, kurabiye ve çeşitli atıştırmalıklar da hazırladılar. Bu tip etkinliklerin devam ettiğini belirten Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği Başkanı Ömre Ümran Aydın, kentte glutensiz yaşamla ilgili çalışmaların sürdüğünü ve bu konuda yaşadıkları sorunlara dair çözümler ürettiklerini ifade etti.

kutukola2

Uşak Belediye Başkanı seçilen Yalım'in ilk icraatı halkla iftar açmak oldu Uşak Belediye Başkanı seçilen Yalım'in ilk icraatı halkla iftar açmak oldu

Kentteki lokanta, pide salonu ve fırınların bu konuya daha fazla hassasiyet göstermesini beklediklerini kaydeden Ömre Ümran Aydın, “Beslenmek bizim gibi gruplar için çok büyük bir zorluk haline gelebiliyor. Glutensiz ürünlerin pahalı olması bir dert ve bir diğer dert de her istediğinizde bunlara ulaşamamanız. Bu bağlamda ilimizde glutensiz ürün satışı yapan işletmelerin sayısının artması için çalışmalar yaptık. Fakat şu anda beklediğimiz düzeye ulaşmış değiliz. Bu noktada esnafımızın glutensiz ürünleri de satmalarını bekliyoruz” dedi.

kutukola1

Ömre Ümran Aydın, çölyak hastalarının her şeyi yiyemediklerini ve çapraz yoluyla da sorunlar yaşadıklarını belirterek, “Diyelim ki bir fırında normal unla üretim yapıldı ve sonra glutensiz unla üretim oldu. Glutensiz unun hiçbir anlamı kalmıyor. Gluten aynı zamanda çapraz yolla da rahatsız edici olabilir. Çünkü gluten içeren yiyeceklerle temas eden glutensiz yiyecekler bile çapraz kontamine olur ve çölyak hastaları için soruna yol açabilir. Yanlışlıkla gluten alımı şiddetli bir reaksiyon başlatır ve bazı rahatsız edici semptomları tetikler” diye konuştu. Öte yandan etkinlikle ilgili hatıra fotoğrafları çekildi.

Editör: Ali ARASLI