Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Halk TV’de 22 Haziran 2023 Perşembe günü toplanacak olan Para Politikası Kurulu öncesi bazı açıklamalar yaptı. Faiz artırımı olması durumunda yaşanabileceklere değinen Zelyut, piyasada bulunan zombi firmalara değindi.

Uşak'ta 1 TL'ye çay  haberlerinin ardından kahveci esnafından ilk reaksiyon Uşak'ta 1 TL'ye çay haberlerinin ardından kahveci esnafından ilk reaksiyon

Bütçe açığı hakkında konuşan Zelyut, “Türkiye artık kendi kendine yeten bir ülke değil. Tarımda son baharda fiyatlar artabilir ve Türkiye’de kur arttıkça girdi maliyetleri artıyor. Bunların ikisine yönelik bir çözüm yok. Enflasyonu Cumhurbaşkanın dediği gibi tek haneye indirmek hayal. Bu asgari ücret zammı sonbaharla beraber hükümsüz olacak. Türkiye, Cumhuriyet kurulduğundan beri rekor bütçe açığı verecek ve 1 trilyonluk açık enflasyonu yukarı çekecek. Şimşek geldi ama Şimşek’in gelişi start-stop dediğimiz ani bir duruşla, yani şok yaşanmasın diye geldi.  Kur eğer 25-26’ya gidecekse, bakın o kanaldan da bir enflasyon geliyor. Yapısal bir reform olmaması ve köklü çözümler ortaya konmaması nedeniyle enflasyon açık sınırını yukarı çıkaracak” dedi.

PPK’DA 20 PUAN BİR FAİZ ARTIŞI ÖNGÖRÜLÜYOR

“22’sinde PKK toplanıyor ve 20 puan gibi bir artış öngörülüyor. Neden faizler artıyor ve bunun sebebi ne? Dış güven bitmiş, yabancı buraya fabrika açmaya korkuyor. Biz buna doğrudan yatırım diyoruz ve şimdi neye muhtaç kaldık şu tefeciler gelsin de parasını biraz Türkiye’ye park etsin. Dolar/TL 25-30’u aşmasın diye sayın Şimşek Türkiye’.ye getirildi” diyen Zelyut, şöyle konuştu: “22’sinde diyelim 40 puan faiz arttı ne olacak? Son baharda dışa bağımlılık sürdükçe, rasyonel düzlem oluşmadıkça yabancı yatırımcılar gelmeyecek. Ne olacak? Kaldığımız yerden kurda yukarıya doğru devam edeceğiz.  Faiz artırımında da bir mutabakat yok. Sayın Şimşek AKP’deki bir barajla karşılaşmış durumda. Bizim piyasanın beklediği para politikası ne olacak? Hepsini bekliyoruz.  Mehmet Şimşek’in yerel seçimlere kadar kalması mümkün değil. Çünkü zombi firmalar var ve bunlar itiraz edecekler. Zombi firmalar her faiz artırımından sonra Şimşek’e saldıracaklardır.”

Editör: Ali ARASLI