Uşak TOKİ İlkokulu öğrencileri, diktikleri fidanlara mataralarından can suyu verdi Uşak TOKİ İlkokulu öğrencileri, diktikleri fidanlara mataralarından can suyu verdi

AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş’in kentte AK Parti dönemine kadar su sorunu yaşandığına dair ifadeleri üzerine bir açıklama yapan 2004-2009 dönemi Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, “Bütün belediye başkanları, Uşak’ın ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden geleni canla başla yapmıştır” dedi.

MESUT APAYDIN’DAN AÇIKLAMA

AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, önceki gün yapılan bir programda dikkat çeken bir açıklama yaptı. Güneş, “2004’te Uşak, AK Parti belediyeciliğiyle tanıştı ve o dönemde Uşak’ta evlere su verilemiyordu ve Mesut Apaydın Başkanımızla beraber evlere su verildi” ifadesini kullandı. Söz konusu açıklamaya bazı tepkiler geldi ve bunun üzerine, 2004 ve 2009 dönemindeki Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, bir açıklama yaptı. Kentin kaynak suyu olan Çokrağan’ın ANAP dönemindeki Başkan Şenal Öztop zamanında kullanmaya başlandığını dile getiren Apaydın, o dönemde Merkez ve Banaz arasındaki paylaşım sorununun hukuki zeminde çözüldüğünü ifade etti.

su akar

KARABOL SUYU, AŞIRI ARSENİKLİ

Karaboy suyunun aşırı arsenikli olduğu için sıkıntı doğurduğunu belirten Apaydın, “Muhtelif bölgelerde bulunan su kuyuları vardı ve küresel ısınma ve yer altı sularının çekilmesi sonucu çökmeler, kapanmalar gibi sıkıntılar oluyordu. Büyükşehirlerde olduğu gibi ne bir içme suyu barajı ne de bunu arıtacak ve sıhhi hale getirecek bir arıtma tesisi vardı.

Öncelikle bizim dönemimizde küçükler barajı içme suyu barajı haline geldi, içme suyu arıtma tesisi yapıldı. Dikendere barajı için de kollar sıvandı. Bunların devreye gireceği ana kadar da pek çok kuyular açılarak devreye sokuldu. Bildiğime göre şimdi de Dikendere barajı yerine, Sorkun barajı ile de Uşak’a su verilecek. Dikendere’ye göre daha akılcı bir yatırım bence. Sorkun içme suyu barajı da devreye alındığında, Uşak ciddi bir rahatlamaya başlar” dedi.

mesut apaydın1

Apaydın, “İstediğin kadar baraj yap Cenabı Allah rahmet vermez ise tam takır kuru bakır. Onun için peygamberimiz evinin önünden nehir aksa bile abdest alırken suyu israf etme demiş. Suyu israf etmeyelim. Bilinçli kullanalım.  Bu arada bütün belediye başkanları, Uşak’ın ihtiyacı neyse o doğrultuda elinden geleni yapmak için canla başla çalışmıştır. Bize arada bir hayır dua etmeniz iyi olur. Dualarınızda olabilmek ümidiyle” diye konuştu.

Konuyla ilgili kısa bir bilgi veren İsmail Güneş de söz konusu açıklamasındaki kastının yapımı tamamlanan Küçükler Barajı olduğunu belirtti.

Editör: Ali ARASLI