Uşak TOKİ İlkokulu öğrencileri, diktikleri fidanlara mataralarından can suyu verdi Uşak TOKİ İlkokulu öğrencileri, diktikleri fidanlara mataralarından can suyu verdi

Kiralık araçla kaza yaptığınız durumlarda izlemeniz gereken yol

Otomobil fiyatları arttı ve araba almayanlar kiralama yöntemini kullanıyor. Otobüs ve uçak biletlerindeki afaki atış da araç kiralamayı cazip kılıyor. Araç kiralayanların akıllarındaki soru, "Kiralık araçla kaza yaparsam ne olur?" şeklinde gelişiyor.
Kiralık araçla kaza yapıldığında ne gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliriz?
Enuygun.com, araç kiralayacaklar için kaza durumunda ne olacağını açıklıyor.
Kiralık araç kazalarında kasko ve sigorta
Araç kiraladığınızda, kiralamayı yapan şirkete aracın sigorta ve kasko durumunu sorun. Bu konuda emin olmanız lazım. Araç kiralayan şirketler, sigorta ve kaskoyu mecbur yapmak zorundalar.
Kiralık araçla kaza geçirince, ne yapmalısınız?
Kiralık araçla kaza yaptıysanız, kesinlikle konum değiştirmeyin. Normal bir kaza durumunda yapılması gerekenleri yapın. Aracı emniyete alın ve araçtaki diğer yolcuları kontrol edin.
Araçtaki herkes güvendeyse, kaza tutanağını ve alkol raporunu mutlaka alın.
1695724614_Kaza
Karşı taraftan gelen araç çarptıysa ne yapılmalı?
Eğer kiralık aracınızla bir başka araçla karşı karşıya gelerek kaza yaptıysanız, yine emniyet önlemi alın. Araçlar güvenli bir konumdaysa araçların konumunu değiştirmeden kazanın fotoğrafını çekin. Diğer sürücünün ruhsat, ehliyet ve trafik poliçesinin fotokopisini almalısınız. Kaza tespit tutanağını doldurmalı ve çektiğiniz kaza fotoğraflarını tutanağa eklemelisiniz.
Benzer durum zincirleme kaza için de geçerli.
Tek araçlık ya da birden çok aracın karıştığı kazalarda herkesin güvenliğinden emin olduktan sonra hareket edin. Kazayla ilgili gerekli fotoğraf ve evrakları toparladıktan sonra kaza yaptığınızı aracınızı kiraladığınız firma ile paylaşmalısınız. Kaza durumlarında farklı tedarikçi firmaların kaza ile ilgili farklı talepleri olabiliyor.
Araç kiralama şirketi hasarı karşılar mı?
Bu sorunun yanıtı, hatanın sizde olup olmadığına göre değişiyor. Eğer kazada kusur sizdeyse “Kira Kaybı” uygulaması devreye girebilir. Yani aracın tamiri nedeniyle elde edilecek gelir kaybı sizden tahsil edilebilir. Ancak araç full kaskolu ise hasarı sigorta karşılıyor.
1695724615_Zafer_Saglam
Enuygun.com Araç Kiralama İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam, “Kiralık araç ile yapılan kazalar için uyardı. Zafer Sağlam, kaza yapan kişilerin aracı kiraladıkları firma ile iletişim kurmalarının da önemli olduğunu söyledi.
Sağlam “Küçük de olsa kazalar kişilerin moralini bozabilir ve sürücüler o anda ne yapabileceklerini tam bilemeyebilirler. O nedenle müşteri temsilcileriyle iletişime geçme imkanı varsa değerlendirilmeli” diye konuştu.
Editör: Ali ARASLI