İntegral Forex Tv’de Yurtiçi Piyasa Uzmanı Deniz Karaca’ya açıklama yapan ekonomist Serdar Pazı, Türkiye’de döviz fiyatlarını doğrudan etkileyen etmenlerden biri olan FED’in yeni bir faiz kararı alabileceğine dikkat çekti. KKM’deki zorunlu karşılıkla ilgili karara değinen Serdar Pazı,  hükümetin tüketici kredilerini azaltan ve ihracat odaklı politikaları yerel seçim nedeniyle gevşetmesi durumunda, yabancı yatırımcının olumsuz etkileneceğini ifade etti.

Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı

ABD’DE YÜZDE 2 ENFLASYON KAF DAĞININ ARKASINDA

Serdar Pazı, “ABD’de yüzde 2 enflasyon kaf dağının arkasında. FED yoğun bir çalışma yaptı ama gelinen nokta yüzde 3’lü seviyeler oldu. Bu FED’in görmek istediği bir rakam değil. 0,2’li rakamlar yüzde 2 gibi bir faizle yıllık bazda tekabül ediyor. Yılın geri kalanında bir artırım beklenmiyor. Opsiyon ve vadeli piyasada FED’in aksiyonu ne olur gibi düşünüyordu. Yılın geri kalan toplantısında bir faiz artırımı daha gelebilir. Bu ağırlıklı bir senaryo haline geldi. FED’den son bir hamle daha gelebilir gibi bir algı var. Pandeminin başından beri insanlar birikimlerini ciddi ölçüde kullandı, kredilerde büyüme var ve artık kredilere dayalı tüketim hane halkı arasında yürüyor. Bu gelişmeler enflasyonda yeni yönde bir hareketten ziyade, büyümeden çalma noktasına getirebilir. Bu stagflasyondan stagnasyona doğru bizi götürebilir. Stagnasyon her anlamda durgunluk. 100 dolar üzerine gitme ihtimali olan bir petrol fiyatları var. Bu enflasyonu yukarı çektiği kadar, büyümeyi de aşağıya çekecek. Büyümeyi aşağıya çekmesi 2024’ün ilk çeyreğinde ABD’de bir resesyona yol açabilir. Bugün bir papatya falı hali var. Artırır veya artırmaz gibi. Ekonomik ortam uygunsa faiz artırımı yapmak daha iyi olur. Ekonomi soğuyunca faiz artırmak durumunda kalmak arzu edilmeyen sonuçlara doğru yol açabilir.” Dedi.

“FED, Avrupa ve İngiltere merkez bankaları durumun farkında ve odadaki fili çıkarmadan bir şey diyemezler. Odadaki fil enflasyon ve kabul edilemeyecek kadar yukarıda. İngiltere’de ekonomi daralıyor ve işsizlik artıyor. Almanya’nın 2024’te ekonominin daralacağı tahmin ediliyor” diyen Serdar Pazı, şöyle konuştu: “Bu noktada son bir faiz artırımını yapmak mı noktasında bir karar aşamasındalar. FED’in eli Avrupa’ya göre daha iyi. Amerika’da tüketim daha canlı ve bir faiz artırımı yaptıktan sonra, artırımları masada tutmaya ve o platoda faizlerin artmasına imkan sağlayacak gibi görünüyor.”

KKM KARARI BORSAYA NASIL ETKİ EDER?

“Endeks 8000 seviyesinin altına geriledi ve yükseliş yönlü beklentiler hala daha gereçli olabilir. KKM kararı var. Bu kararlar endeksin seyrini nasıl etkiler?” sorusuna yanıt veren Pazı, şöyle devam etti: “Maliye politikaları ve para politikaları tarafındaki adımlar çelişiyor gibi görünüyor. Ama gidilecek yer net. Kredi havuzunu yatırım, istihdam ve ihracata ayırmak gibi bir düşünce var. Daha az verimli ve tüketimi  körükleyen ihtiyaç, konut ve taşıt kredisini nasıl azaltılır gibi adımlar var. Bugün atılan KKM adımı, bankaların kredi olarak verebileceği ve çeşitli hesaplara göre değişiyor ama 250 – 300 milyar gibi bankalara zorunlu karşılıkla ilgili bir karar çıktı. Bu da kredi olarak kullandırabilecekleri bir rakamın Merkez Bankası tarafından fark edilme ve para kazanmayacakları anlamına geliyor.  Yabancı yatırımcı, seçimden sonra Türkiye’ye kredi açtı ve orada biraz hareketin hız kestiğini görüyoruz. Biz siyasi iradenin de bu orta vadeli planın arkasında olduğunu görmek istiyoruz Kamuda tasarruf gibi girişimler herkesin gönül rahatlığıyla duymak istediği bir şeydi ve 4 ay içinde 180 derece zıt tarafa geçtik. 3 ila 4 aydır bu taraftayız ve Mart’taki seçimde kredi musluğu yeniden açılır mı? Faizin 40’lara çıkacağı gibi bir durum var ve seçimlere doğru bu nasıl tolere edilir gibi durumlar var. Yabancı yatırımcı, siyasetin bu adımların arkasında olduğunu gördükten sonra gelir. Endeks 8400 üzerindeydi ve bu zirve aşılmadıkça bu satış baskısı devam eder gibi. Şu anda ucuz ve pahalı bir yerin ortasındayız. Yerli yatırımcıların halka arzlarla beraber bu endeksin kar satışını bire bir karşılamakta yeterli olmayabilir. Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu yerde, satış baskılarının çok yüksek olması beklenmemesi. 8400 üzerindeki yeni zirve açılmadıkça biraz daha temkinli olunmalı. Yatırımcı kendi ortağı olduğu hissenin performansına baksın.”

Editör: Ali ARASLI