Türkiye’nin tanınan ve tahminleri genellikle doğru çıkan ekonomisti Atilla Yeşilada, Integral Forex TV’ye krediler ve kredi kartları için önemli açıklamalar yaptı. FXTV’ye konuşan Yeşilada, kredi kartı gecikme faiz oranlarının da artacağını belirterek, hayati bir uyarı yaptı: “Pek çoğunun geliri bu faizleri karşılamayabilir. Krediyi kapatmayan yanar.”

İCRA VE İFLASLAR ARTABİLİR

“İcra, iflas ve konkordato faciası yaşanır mı?” sorusuna yanıt veren Yeşilada, “Oraya doğru gidiyoruz. Faiz şartları normale döndüğünde zombilerin döküldüğünü görüyoruz. Ticari işletmeler, rotatif yani kısa vadeli ve dönerli kredilerin dahi faizinin 70’e çıktığını görecekler. Operasyonları kısar, istihdamı azaltırsın ve bir noktada da konkordato ve iflaslar gelir. Ticari bir işletmenin batması felaket” dedi.

TÜKETİCİ KREDİLERİ ENDİŞE VERECEK SEVİYEDE

“Ama tüketici kredilerinden çok endişeliyim. Tüketici çok borçlu değil, doğru buna itirazım yok. Türkiye’de optimal tüketici kredisi dünya seviyesinin altında olmalı” diyen Yeşilada, şöyle konuştu: “Faizler çok oynak ve 3-5 ayda oranlar değişiyor. Tabii ki ihtiyaç varsa alın ve elden geldiği kadar kredisiz yaşamaya alışın. Kredi kartı bakiyelerini kapatın. 50’ye yaklaştı ve orada da 60’a veya 70’e gider. Kredi kartındaki gecikme faizi yüzde 5’e yükselebilir”.

KREDİYİ KAPATMAYAN YANAR

Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor

Yeşilada, şu uyarıyı yaptı: “Ortalama kredi bakiyesi 2 yıl civarında ve pek çok insan bunu satın almak için ödemiyor. Biz giderlerimizin yüzde 10’unu sürekli aynı krediyi döndürerek karşılıyoruz. Pek çoğunun geliri bu faizleri karşılamayabilir. Krediyi kapatmayan yanar.

Editör: Ali ARASLI