Parasal sıkılaşma politikalarına Bankancılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) da katıldı. BDDK'dan yapılan açıklamaya göre kredi kartına taksitlere kısıtlama geldi. Kurumdan yapılan açıklamaya göre, finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik atılacak koordineli adımlar kapsamında 31 Temmuz 2023 tarihinde önemlibir karar verildiği duyuruldu.

TAŞIT TEMİNATLI KREDİLER...

Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı

BDDK'dan yapılan açıklamada, "Kurumumuz internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulduğu üzere, sermaye yeterliliği standart oranları hesaplamasında dikkate alınan risk ağırlıklarının ihtiyaç kredileri, bireysel kredi kartları, tüketicilere kullandırılacak binek araç edinimi amaçlı taşıt kredileri ile taşıt teminatlı krediler ve tüketiciler ile yapılacak finansal kiralama işlemleri açısından artırılmasına karar verilmişti" ifadesine yer verildi.

Seyahat, otel ve yurtdışı harcamalarına taksit kaldırıldı

Açıklama şöylesürdü: "Ayrıca, kredi kartlarında uygulanan taksitlendirme sürelerinin; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda uygulanmamasına ve söz konusu harcamalarda taksitlendirme yapılmamasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Editör: Ali ARASLI