Avrasya Yatırım’dan Evren Devrim Zelyut, gördüğü rakamlar karşısında küçük dilini yuttuğunu ve frene basılmaması durumunda kurun 35’i kırıp geçeceğini söyledi.

İşte emekli maaşına yapılan zam! En düşük emekli maaş ne kadar oldu? İşte emekli maaşına yapılan zam! En düşük emekli maaş ne kadar oldu?

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu rakamı Cumhuriyet tarihinde yok. Rakam ve matematikle neden 35 çok rahat kırılır, bunu izah edeceğim” diyen Zelyut, ilk olarak İstanbul’da olası bir depremde meydana gelecek gelişmelere yer verdi. Zelyut, “Biz sadece sorunu anlatmayız ve çözüm de bir parçası oluruz. Sizlerin bekası için önemli ikazlar yaparız. Adana’dan bir deprem haberi geldi ve benim de aklıma ne geldi? Eğer Türkiye 100 kişi olsaydı 19 kişi İstanbul’da yaşardı. Her 100 turistin 35’i İstanbul’a gelmiş. 100 dolar ihracatın 49 doları İstanbul. Verginin 100 lirasının 48’i İstanbul. Daha bu listeyi uzatalım mı? Eğer bir deprem gerçeği varsa, benim aklıma İstanbul geldi. İstanbul’la ilgili iktidar ve muhalefet ne yapıyor. İkisine birden sesleniyorum. Sayın Belediye Başkanı ne yapıyorsunuz, sayın Başkanım Erdoğan’a sesleniyorum. Mehmet Özhaseki’nin çalışması var ve lütfen bir ivme sağlayın. Yarın İstanbul yıkıldı mı çok kötü olur. Siyasi iktisadi bağımsızlık tehlikeye girer. 1980’den beri yanlış politikalarla nüfus ve sanayi sadece bir bölgeye yığıldı.  İletişimciler Turcell, Telekom ve Vodefone ne yaptınız? Bankalar ne yaptınız? Büyük sanayi kuruluş patronları, fabrikanızı güçlendirdiniz mi? Deprem mühendisliği hizmeti aldınız mı? Böyle bir şey olursa yarın kur 50-60-70-80 gider” dedi.

FRENE BASIN YOKSA KUR 35’İ KIRAR!

“Frene basın, 35’i kırar” başlıklı bir video yayınlayan Ekonomist Evren Devrim Zelyut, kamunun borçlarının 2023’ün 6 aylık diliminde 1,5 trilyon TL artarak 5,6 trilyon TL’ye çıktığını ifade etti. Zelyut, “Hazine ve Maliye Bakanlığından aldığım bir rakama göstereceğim. Ben rakamı görünce küçük dilimi yutacaktım. “Bu rakama baktığım zaman bütün faiz ve kur hesapları değişir. Kapatmışlar sol şeridi ve öyle bir gaza basmışlar gidiyorlar ki, eğer frene basmazsanız, bu kur 35’i kırar. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu rakamı Cumhuriyet tarihinde yok” dedi.

Zelyut , “Neden 35’i kırar frene basın diyorum? Değerli arkadaşlarım bir ekonomide tabloyu Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan aldık. Eğer fiyatların önümüzdeki dönemde artıp artmayacağını merak ediyorsanız bunları görmeniz lazım. Toplam borç stoğu 2008’de 380 milyar, 2010’da yine 1 trilyonun altında ve 2018’de bu meşhur başkanlık seçiminde 1 trilyon rakımını kırmış. Keşke böyle kalsa, ama arttığın ıbiliyoruzu. 2019’da 1,3 trilyon, 2020’de 1,8 trilyon ve kopup gidiyor. 2022’de ne olmuş 4 trilyon ve bu Aralık ayındı. 2023’te 4,1 trilyonla başlıyor Ocak ayında ve Haziran ayında 5,6 trilyona çıkmış. Geçen yıla yüzde 40, 2021’e göre yüzde 74 ve 2018’e göre yüzde 600’lük bir artış var. 6 ayda 4,1 trilyondan 5,6 trilyona çıkıyor. İşte bu rakamlar önümüzdeki dönemlerde başımıza çok büyük belalar açacak.  Borç 6 ayda 1,5 trilyon artmış ve an itibariyle bazı iktisatçılar bu borcun gayri safi milli hasılaya boyutu çok trajik değil diyebilir. Bu borç, Osmanlı’nın son dönemlerini hatırlatıyor ve Türk sanayisi üretimden çekiliyor. Üretim azalacak ve işsizlik artacak” diye konuştu.

ENFLASYON ARTIŞ HIZI 2025’TE ANCAK AZALIR

Zelyut, “İngiltere gibi ülkelerde bunun üzerinde borç var ama buradaki şirketler ve sanayi bu borcu hemen kapatacak güçte. Fakat Türkiye’de dış ticaret açığı var ve bu çok ciddi bir sorun. Amerika dünyanın en borçlu ülkesi ve onun doları var. Bunları örnek verip Türkiye’deki yanlışı görmemeye çalışmayalım. Bu borç arttıkça sizin ödediğiniz faiz artacak.  Bu faiz nereden alınacak zamlarla ve vergilerle bizden alınacak. Ne olacak daha büyük enflasyon dalgası olacak ve lira değer kaybedecek. Dolar TL daha yukarıya çıkacak. Hazine bu borçlanma hızında devam ederse, bu kur 35’i kırar ve burada frene basılması lazım. Yani tasarruf yapılması lazım. Burada kaynakları kendi adamlarıma aktarayım derseniz bu 5 yılı AKP atlatamaz.  Enflasyonun artış hızında 2025’te azalma beklemeyin. 2025’e kadar gider” ifadesini kullandı.

Editör: Ali ARASLI