CHP’nin toplantısına alınmayan CHP’li Meclis üyesi, Özkan Yalım’dan şikayetçi oldu CHP’nin toplantısına alınmayan CHP’li Meclis üyesi, Özkan Yalım’dan şikayetçi oldu

Uşak’ta uzunca bir süredir tartışma konusu olan Çarşı Uşak projesi, etap etap yapılacak. Pazar esnafı hariç, bölgedeki yaklaşık 100’lerce esnafı ilgilendiren projeyle Ayakkabıcılar Çarşısı da yıkılacak.

Daha önce komple yıkılıp yeniden yapılması planlanan Çarşı Uşak’ta, seçime 6 ay kala değişikliğe gidildi. Projenin değişikliğini Uşak Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çakın duyurdu. Bunun üzerine bazı tepkiler geldi.

Söz konusu bölgeyle ilgili bir açıklama yapan TEMA Başkanı Prof. Dr. Barış Metin, bölgenin kent hafızası için önemine değindi.

Çarşı Uşak projesi kapsamında Çarşamba pazarı esnafının mağdur edildiğini öne süren Prof. Dr. Barış Metin, bazı sorular sordu.

pazar-27eylul2
Yıkılacak olan alan kent hafızası için önem taşıyor!
Çarşamba pazarında daha önce peynir ve süt sattığını aktaran Prof. Dr. Barış Metin, bölgenin 2 noktada önem taşıdığını kaydetti.
Alanın hem ticaret, hem de kent hafızası için önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Barış Metin, şöyle söyledi:
“Burada herkesin çocukluk hatıraları var. Benim de burada çocukken çalışmışlığım oldu. Uşaklı olup, bu kentte doğan ve büyüyen herkesin burada çocukluk hatıraları vardır. Bugün yerinde yeller esen kapalı pazarda, peynir ve yoğurt satardık. Babam Nuri Şeker heykelinin arkasından köy dolmuşuyla yolcu taşırdı. Arpa ve buğday alınıp satılıyordu, tavuk ve güvercinler de burada satılırdı. Bu alanın şehir kimliği açısından ayrı bir yeri var ve buradaki yaşanmışlıkların yok olmaması lazım.”
çarşı uşak ayakkabıcılar çarşısı (2)
‘Uşak halkına ve bölge esnafına bilgi vermeye lüzum duymuyorsunuz’
Uşak Belediyesi’nin bölgede yenileşme çalışmalarına değinen Prof. Dr. Barış Metin, şöyle dedi:
“Belediyemiz daha evvel tanıttığı ve çeşitli yönlerden eleştirilen projeyi dün bir kenara attığını duyurdu. Ve alanla ilgili başka bir projenin üç etap halinde ve zaman içinde gerçekleşeceğini aktardı. Bunun Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını vaat etti.
Burada bir sorun var kıymetli hemşehrilerim…
Sayın Başkanımız ve kıymetli Belediye erkanı; Uşak halkına, o bölge esnafına sanırım çok fazla bilgi vermeye lüzum duymuyorsunuz.
Bu yöntem bence doğru değil. Bu bölge yukarıda bahsettim gibi Uşak Kent kimliği açısından önemli. Diğer alanlara göre daha dikkat edilmesi gereken bir bölge.
Bu bakımdan bir Uşaklı olarak, bu şehirde doğan büyüyen ve yaşayan birey olarak sanırım şu soruları Uşak’ın geleceği adına sorabiliriz;
Bölgenin kaderini değiştirecek çok önemli ve başarılı bir proje deyip açıkladığınız. Mülk sahipleri ve Uşak halkından destek istediğiniz projeyi alel acele, iyi incelenmediği için mi rafa kaldırdınız? Geniş kesimlerin görüşünü almadığınızı, bölge esnafıyla yeterince istişare etmediğinizi mi anlamak gerekir? Belediye maddi imkanlarının bu projeye yeterli olup olmadığını incelemeden mi açıklama yaptınız?”
barış metin1
Çarşamba pazarı esnafı niye yağmurda, soğukta bırakıldı?
Prof. Dr. Metin, Çarşamba pazarıyla ilgili de şu soruları yöneltti:
Madem birinci projeyi yapmayacaktınız; ya da yapamayacaktınız, Çarşamba Pazarını niye yıkmaya başladınız?
Pazar yerini taşımakta neden acele ettiniz? Esnafı ve Uşak halkını soğuğa, sıcağa mahkum ettiniz?
Yeni açıkladığınız Çarşamba Pazarı projesi hakkında Uşak halkı yeterince bilgi sahibi yapıldı mı? Yoksa buna gerek yok mu?
Daha önce bir paylaşımımda Çarşamba Pazarı projesinin kaderi de Okullar bölgesi gibi olmasın demiştim. Park yapılmak için yıkılan okulların yerine şimdi otopark yapılıyor. Çarşamba Pazarı projesi zamanla başka bir beton sahasına dönüşür mü? Uşaklıların aklına bu soru da geliyor doğrusu”…
Editör: Ali ARASLI