Kuraklık nedeniyle fiyatları tavan yapan zeytinyağı, indirim kataloglarına daha çok giriyor.

Marmarabirlik, Tariş ve Komili'nin en çok tercih edilen zeytinyağıları marketlerde indirime geriyor.  

Zeytinyağında bu yılki fiyat artışı, TARİŞ ve Marmarabirlik gibi kurumların alışlarına da yansıdı. TARİŞ’in açıkladığı 295 TL litre başına alım fiyatından sonra bir çok haber yapıldı.

Yapılan haberlerde zeytinyağı fiyatlarının 500 TL’yi bulacağı ortaya konuyor. Böyle bir ortamda ürün tedariki ve satışı yüksek olan marketler, indirim günlerine zeytinyağını da eklediler. Şirketler stokları ve alım yaptıkları toptancılara göre indirimler uyguluyor. Uşak’ta bulunan 3 büyük market, Sayar, Ege Şok ve Gökhan Mıdık Gross Marketlerde zeytinyağı bu haftanın indirim kataloğunda yer aldı.

Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı neden tercih ediliyor? 5'lik tenekesinin fiyatı ne kadar? Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı neden tercih ediliyor? 5'lik tenekesinin fiyatı ne kadar?

Buna göre;

Sayar Market’te 769,99 TL olan Marmarabirlik 3’lük teneke natürel sızma zeytinyağı 599,99 TL

Ege Şok’ta 569,90 TL olan Komili Sızma Zeytinyağı 399,90 TL

Ve

Gökhan Mıdık Gross’ta Orkide 5’lik teneke natürel sızma zeytinyağı da 850 TL’ye düştü.

zeytinyağı15kasım1

Zeytinyağı fiyatlarındaki artışın sebebi!

Zeytinyağı fiyatlarındaki artışın sebebi, İspanya ve İtalya’daki kuraklıktan kaynaklanıyor. Akdeniz ülkelerindeki kuraklık nedeniyle bu yıl üretimin yüzde 50 düştüğü kaydediliyor. Türkiye, dünyanın 3’üncü büyük zeytin ve zeytinyağı üreticisi. Ülkemizde ihracatta da kısıtlıma olmasına rağmen fiyatlar neden bu kadar pahalı sorusu akıllara geliyor. Fiyatların pahalı olmasının temel sebebi, 1 litre zeytinyağının 250 TL gibi bir bedele mal olması. TARİŞ’in açıkladığı 295 TL litre başı alım fiyatı da bu hesabı doğruluyor.

zeytinyağı15kasım2

Taklit ve tahşişli ürünlerden uzak durun!

Ayvalık Ticaret Odası’nın verdiği bilgiye göre 1 litre zeytinyağı 5 kilo zeytinyağının sıkılmasıyla elde ediliyor. Piyasada 5’lik teneke Ayvalık soğuk sıkım adıyla satılan 500 TL’ye yağlar var. Fiyatlar pahalı diye vatandaşın bu ürünlere yönelmemeli lazım. Çünkü bu zeytinyağlarının hemen hemen hepsi, palm ve pamuk yağı. Palm ve pamuk yağının zeytinyağı gibi görünmesini sağlayan da Ayvalık’tan alınan soğuk sıkım natürel zeytinyağının çok az bir kısmı. 4,5 kilo pamuk yağına yarım kilo Ayvalık yağı konulduğunda aynı zeytinyağı kokusunu verebiliyor. Bu nedenle tüketicilerin bu fiyatlardaki ürünlerden uzak durmaları lazım.

Ayvalık Ticaret Odası, tüketicilerin markalı zeytinyağını tercih etmesini önerdi.

UŞAK PORT HABER//

zeytinyağı15kasım