Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak

Motorin fiyatlarına gelen son zamla birlikte litre fiyatı 45 TL’yi aştı. Türkiye genelinde uygulanan zam sonrasında Uşak’ta da fiyatlarda afaki durumlar dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl bu dönemlerde litresi 20 TL civarında olan motorin, aradan geçen 1 yıl içinde yüzde 100’ün üzerinde zam görmüş oldu. Motorin fiyatında artış olurken, benzin ve LPG’de her hangi bir değişim yapılmadı.

MOTORİN 1 YILDA YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE ZAM GÖRDÜ

Motorin fiyatları 13 Şubat 2023’te İstanbul’da 20,35 TL’ydi. Uşak, İzmir, Aydın ve Muğla gibi illerde ise motorinin litre fiyatı, 1 yıl önce 20,67 TL’den satılıyordu. Halk arasında ‘mazot’ olarak adlandırılan akaryakıta 1 yıl içinde yüzde 100’ün üzerinde bir zam geldi. Uşak, İzmir, Aydın ve Muğla’daki artış yaklaşık yüzde 119 olarak hesaplanıyor. Motorine bugün itibariyle uygulanan 2,56 TL’lik zamla birlikte Uşak’taki Opet akaryakıt istasyonunda normal motorin 45,33 ve Euro Dizel olarak satılan ise 45,37 TL oldu. Otogarın bulunduğu bölgedeki Shell akaryakıt istasyonunda ise normal 45,35 ve Euro Dizel ise 45,40 olarak pompaya yansıdı. Petrol Ofisi’nde ise aynı ürünlere 45,36 ve 45,41 TL fiyatlaması yapıldı. Akaryakıt fiyatları, Ege Bölgesi’ndeki illerde kuruş farklarla hemen hemen aynı düzeyde seyrediyor.

NEDEN SADECE MOTORİNE ZAM GELİYOR?

Akıllardaki bir diğer soru ise neden sadece motorine zam geldiği yönünde. Bu konuda Uşak’ta sektörün önde gelen bir isminin görüşüşünü aldık. Buna göre motorine zam gelmesinin en önemli sebebi ithalat. Türkiye’deki rafineride üretilen benzin, iç piyasadaki ihtiyacı karşılıyor. Fakat motorinde ise durum farklı ve yurtdışından ithalat yapılarak açık kapatılmaya çalışılıyor. Kullanılan katkı ve diğer etmenler de fiyat artışının sebepleri arasında. Almanya’da motorinin litre fiyatı 1 euro 70 sent dolaylarında. Bu rakam Türkiye şartlarında 56 küsur liraya tekabül ediyor. Fakat Almanya’daki alım gücünün yüksek olması ve Türkiye’deki vatandaşların enflasyon karşısında belinin bükülmesi etmenleri de göz önünü alındığında, Türk vatandaşı pahalı akaryakıt kullanıyor.

Editör: Ali ARASLI