Dün yaptığımız haberde bildirdiğimiz, motorine 1 TL 80 kuruşluk zam, 11 Temmuz 2023 Cuma günü itibariyle uygulanmaya başlandı. Bir çok büyük gazetenin twitter üzerindeki 3 ila 4 TL zam söylentilerine dayandırdığı haberler ise gerçek çıkmadı.

Uşak’taki akaryakıt sektöründe faaliyet gösterenlere dayandırarak yaptığımız haberde 1,80 TL motorin zammını duyurduk. Türkiye genelindeki bir çok büyük internet haber sitesi ve büyük gazeteler, sosyal medyadaki motorine 3 ila 4 TL zam söylentileri üzerine haber yaptılar. Fakat uygulanan zam 3 ila 4 TL aralığında değil, dünkü haberimizde olduğu gibi 1,80 TL olarak pompa fiyatlarına yansıdı. Son gelen zamların ardından, Uşak’taki akaryakıt fiyatları motorin grubunda yaklaşık olarak 39 TL 15 kuruş, benzin grubunda 36 TL 96 kuruş ve LPG’de de 16,25 kuruş olarak arz ediliyor.

SOSYAL MEDYADAKİ ZAM HABERLERİ TAKİPÇİ ÇEKMEK İÇİN ABARTILIYOR

Öte yandan, önceki gün Twitter üzerinden yoğun bir şekilde 3 ila 4 TL motorin zammı gündeme gelmişti. Söz konusu zam söylentisini, yine Uşak’ta bulunan akaryakıt sektörü temsilcilerine sorduk ve bu zammın doğru olup olmadığını teyit yoluna gittik. Görüştüğümüz kaynaklarımız, benzin ve motorine 3 ila 4 gibi bir zammın söz konusu olmadığını belirtti. Dün tekrar görüştüğümüz kaynaklarımızın belirttiği 1,80 TL’lik zam uygulandı.

AKARYAKIT ZAMLARIYLA İLGİLİ SON KARAR YİNE EPDK’DA

Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı

Sosyal, dijital ve geleneksel medyada yoğun bir şekilde işlenen zam haberleri, genellikle akaryakıt fiyatlarının Avrupa’daki ülkeler baz alınarak ortaya atılıyor. Avrupa ülkelerinde 1 litre motorin veya benzin ortalama 1,80 eurodan satılıyor. Türk Lirası olarak yaklaşık 55 TL gibi bir rakama tekabül eden fiyatın, ülkemizde de bu seviyelere gelmesi beklenirken, artan döviz kuru nedeniyle, ekonomi ve enerji yönetimi, ani zam şoklarını gerekmedikçe yansıtmak istemiyor. Son dönemlerdeki en büyük şok 16 Temmuz günü yapılan ÖTV’deki oransal artış olmuştu. 

Editör: Ali ARASLI