Merkez Bankası Para Politikası Kurulu piyasa beklentilerinin de üzerinde bir faiz artışı yaptı. 500 baz puan faiz artışı yapan Merkez Bankası'nın bu hamlesiyle, faizler yüzde 40 seviyesine çıktı. Politika faizinde yıllık bileşik faiz yüzde 49 seviyesine yükseldi.

Merkez Bankası, parasal sıkılaşmanın devam edeceğini duyurdu. 

Kararda, şu ifadelere dikkat çekildi:

Ekim ayında bir miktar gerileyen manşet enflasyon son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir.

Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır.

Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin başladığına işaret etmektedir.

Uşak'ta 45'i aşan motorinin ateşi az da olsa düştü! Uşak'ta 45'i aşan motorinin ateşi az da olsa düştü!

Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir.

Dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözlenmektedir."

TÜRK LİRASI MEVDUATA YÖNLENDİRME VE PARASAL SIKILAŞMA

Kararda şu ifadeler de dikkat çekti:

"Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir.

Kredi faizlerinin hedeflenen finansal sıkılık düzeyiyle uyumlu olduğu değerlendirilirken, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemelerin ve parasal sıkılaşmanın, aktarım mekanizmasını güçlendirmeye ve bankacılık sisteminin fonlama kompozisyonunu iyileştirmeye devam edeceği öngörülmektedir.

Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir."

Editör: Ali ARASLI