Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Gaye Erkan’ın yerine Fatih Karahan’ın atanmasını değerlendirdi. Gaye Erkan’ın istifasının normal bir makamda olmadığı için önem taşıdığını belirten Zelyut, şöyle dedi:

“Nas yaşadık, çılgın durumlar yaşadık, büyük bir deprem yaşadık ve depremden önce yedek akçeleri yemiştik. Deprem de bütçede büyük bir açığa sebep oldu. Hayatımızda zamlar ve vergiler eksik olmadı. Bu durum enflasyon demektir ve enflasyon paramıza değer kaybettiriyor. Dolar / TL’de dolar uçuşa geçiyordu.”

Hafize Gaye Erkan’ın çocuğu için görevden ayrıldığına dair açıklamasını değerlendiren Zelyut, şöyle konuştu:

“Mehmet Şimşek görevde mi değil mi? Mehmet Şimşek görevde. Gaye Erkan sıkı para politikasından dolayı mı istifa ettirildi. Bundan önce değirmen taşı gibi merkez bankası başkanı öğüttüler. Bu hassas dönemde çok ciddi bir yol kazası oldu. Burada politika değişikliği söz konusu mu? Öncekileri Cumhurbaşkanı faiz artırdı diye görevden alıyordu. Eğer bunun bir benzeri varsa orada evyah eyvah diyebilirsiniz. Mehmet Şimşek’in açıklaması, olayın tamamen şahsi olduğunu gösteriyor. Bu iş borsayı nasıl etkiler, biraz huzursuzluk çıkar. Güçlü bir iletişimle toplarlar. Dolar / TL biraz reaksiyon gösterir ama mevzu kişiselse bu da geçici olur.”

Zelyut, bazı grupların hedefe Mehmet Şimşek’i alıp düşürmesi durumunda sorunların olabileceğini işaret etti.

Fatih Karahan hakkında konuşan Zelyut, şöyle devam etti: “Fatih Karahan liyakatli ve bu işi iyi yapabilecek bir isim.”.

Editör: Ali ARASLI