Kütahya ve Uşak sınırlarında yer alan Murat Dağı'nın kuzey yamacından inen Kızıltaş suyunun birleşimiyle doğan ve 448 kilomter uzunluğuna sahip Porsuk çayında kirlilik ve aşırı sıcak hava nedeniyle yosunlar oluştu ve balıklar ölüm tehlikesiyle karşı karşıya... 

Uşak’ta öğrenci ve emekliye çay 1 TL oldu! 2000 TL’ye düğün yapmak artık mümkün! Uşak’ta öğrenci ve emekliye çay 1 TL oldu! 2000 TL’ye düğün yapmak artık mümkün!

Beylikova Porsuk yosun tuttu

Son dönemlerde yoğun yağışlar nedeniyle akarsular ve nehirlerdeki su miktarı arttı, fakat başlayan kavurucu sıcaklar ve su kaynaklarını kirleten unsurlar nedeniyle, su kaynaklarında yosunlar oluştu. Konuyla ilgili açıklama yapan Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) Başkanı Sadık Yurtman, “Porsuk çayı  Eskişehir için hayati öneme sahip bir akar suyumuzdur. Porsuk çayı ile ilgili zaman zaman açıklamalar yapmaktayız.  25.01.2021 tarihinde Porsuk çayında balık ölümlerini, 04.08.2022 tarihinde de porsuk çayının Beykikova’da kurutulduğunu kamuoyu ile paylaşmıştık. Porsuk çayı Beykikova da yosun tutmaya başlamış olup, kirliliğinde göstergesi olup, çok yakında balık ölümleri ile karşı karşıya kalacağımızı düşünüyor ve  bunun önüne geçilmesi için yetkililere sesleniyoruz. Balık ölümleri bir çevre felaketi olup, Balıkların ölmesi balıklardan beslenen su samuru, balıkçıl kuşlar vb  doğal hayatın zarar görmesine,       Flora ( bitki )  ve Fauna’nın  ( hayvan türleri ) dengesinin bozulmasına sebep olacaktır” dedi.

Beylikova yosun tutmuş porsuk

 GÜNEŞ IŞINLARI DİBE ULAŞMIYOR

“Porsuk çayının Beylikova da yosun tutmasının nedenlerinden biride yeterli debide beslenmemesi anlamını taşımakta olup, yine Porsuk çayı Beylikova da kurutulacak mı sorusunu da akıllara getirmektedir” diyen Yurtman, şöyle konuştu: “Porsuk çayı  yüzeyinde oluşan  yosunlar su yüzeyini tamamen  kapladıklarından dolayı güneş ışınları dibe ulaşamamakta ve eko sistemin dengesi bozulmakta, doğal yaşamı tehdit etmektedir. Bu sorunlar büyümeden yetkililerden bir an önce çözüm üretmelerini bekliyoruz.     Eskişehir Çevre Derneği ( ESÇEVDER ) olarak havamızın, toprağımızın,  suyumuzun kirletilmesine, eko sistemin bozulmasına ve doğal yaşamın bozulmasına  karşı olduğumuzu kamuoyuna açıklamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.  

Editör: Ali ARASLI