ZANKA TV’de değerlendirmeler yapan akademisyen ve bankacı Cem Özüak, altının roket gibi uçağı olası bir gelişmeye dikkat çekti. Türkiye’de dün görülen koronavirüsün eris varyantı hakkında konuşan Özüak, “2020’de 1600 dolardan 2100 dolarlara çıkmıştı. Şu anda 1900 dolarda olan ons altın 2600 dolarlara çıkar” dedi.

Benzin, motorin ve LPG'ye aynı anda ÖTV zammı! Benzin, motorin ve LPG'ye aynı anda ÖTV zammı!

ZANKA TV’de Cem Özüak, Ferit Atay ve Hamza Yardımcıoğlu ortak bir yayın yaptı. Burada bazı değerlendirmelerde bulunan Cem Özüak, doların normal şartlarda yıl sonu için 40 TL olması gerektiğini ifade etti. Özüak, “9’uncu aydayız ve Ekim’e giriyoruz. Bu dolar / TL ne zaman artacak. Temmuz ve Ağustos’tan önce açıklanan enflasyonlar gerçekçi değildi. Fakat dolar arttığı mı hayır. Arada yüzde 20 gibi bir enflasyon farkı var. Bugün itibariyle doların 32 TL 50 kuruş olması lazım. Hadi yıl sonuna kadar yüzde 20 enflasyon daha olsun ve 32,50 TL’nin üzerine yüzde 20 daha koy 40 yapar. Bunlar önümüzdeki süreçte pek olacak gibi olmuyor” dedi.

MALEZYA VE KATAR’DAN BORÇ ALABİLİRLER

“2 problem var ve Merkezin faiz artışına devamı ve önümüzde seçim olması nedeniyle doların artmasının istenmemesi” diyen Özüak, şöyle konuştu: “Peki hesapları tutar mı? Bu konuda başarılılar ve ama Katar ama Malezya’dan borç alıp sürdürdüler. Bunu yıllarca sürdürdüler ve birkaç ay daha çevirebilirler gibime geliyor. Asıl düşündüren konu, hükümetin aklında ne var? Yıl sonunda doları kaç TL yapmak istiyorlar?”.

ALTINDA KORONAVİRÜS ETKİSİ OLUR MU?

Özüak, altın hakkında konuştu ve yeni varyantın altını etkileyebileceğine dikkat çekti. Özüak, “Şimdi altın, gümüş ve Bitcoin uzun süredir yükselmiyor. Yatırım camiasında genel bir görüş vardır, bir emtia uzun süre yükselmiyorsa, eli kulağındadır ve her an yükselir. Atın, gümüş ve Bitcoin de bu beklenti var. Altınla ilgili yeni bir pandemi başlarsa eğer, bundan 3 yıl önceki durumu altın tekrar edebilir. Bu sefer daha güçlü bir şekilde yükselebilir.  Ama ekonomik verilere bakarsak, altının arzu eden yükselişi 2024’ten önce görülmüyor. Önümüz kış ve yeni varyantlar olduğu söyleniyor. Bazı ülkelerde fazla vaka var. Varyantın ismini kanal hassas davrandığı için söylemiyorum. Eğer öyle bir şey olursa, altın 2020’deki yükselişini sürdürebilir. 2020’de 1600 dolardan 2100 dolarlara çıkmıştı. Şu anda 1900 dolarda olan ons altın 2600 dolarlara çıkar. Altın ve gümüş yükselebilir. Bitcoinin durumu farklı.Varyant olmazsa ne olur? 2024’te altında çok yüksek bir durum olmaz” dedi.

Editör: Ali ARASLI