Kart aidatlarının geri verileceği bilgisi doğru mu? Kart aidatlarının geri verileceği bilgisi doğru mu?
Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği’nin ESÇEVDER) bileşeni olduğu Türkiye Çevre Platformu, ülke genelinde meydana gelen ve Diyarbakır ve Mardin’de 15 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınlarının sorumlularının ortaya çıkması gerektiğini aktardı. Son dönemlerde, Uşak, Çanakkale, Diyarbakır ve Mardin gibi bir çok kentte orman yangınları çıktı. Çıkan yangınlarda Mardin ve Diyarbakır’da 15 kişi hayatını kaybetti. Orman yangınları ve yol açtığı can kayıplarının ardından TÜRÇEP bir açıklama yaptı ve ülke genelindeki tüm yangınların sorumlularının bulunmasını ve cezalandırılmasını istedi.
ESÇEVDER kanalıyla paylaşılan bildiride şu ifadeler yer aldı:
 “Diyarbakır’ın Çınar, Mardin’in Mazıdağı ilçelerinde köyleri etkileyen büyük yangın felaketi yüzünden 15 kişinin hayatını kaybetmesi, yaklaşık yüzlerce kişinin yaralanması, binlerce hektarlık tarla ve ormanlık alanda 1000 e yakın küçükbaş hayvanla birlikte milyarlarca canlının yanarak feci şekilde ölmeleri bizleri derinden üzmüştür. Bu tür yangınlara havadan müdahale edilmesi gerekirken yangın söndürme uçağı ve helikopter desteği verilmemesi felaketi büyüttüğüne tanık oluyoruz. Yangının bakım ve onarımı yapılmayan elektrik şebekesinden kaynaklandığı,  anız yangını olmadığı ilgili meslek odalarının ve bilirkişi rapor ve tespitlerinden anlaşılmaktadır.”
 SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI
“Büyük bir felakete yol açan bu yangınlarla ilgili olarak; Sorumluların tespit edilerek yargılanmalarının sağlanması ve köylülerin ve zarar görenlerin  tazminat    taleplerinin  karşılanması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerin yer aldığı açıklama şöyle devam etti:
“Bu tür yangınlarla mücadelede öncelikle Orman Genel Müdürlüğünün uzmanlaşmış kadrolarının görevlendirilmesi, şehir itfaiyelerin bu çalışmaya yardımcı olması gerekmektedir. Bu tür felaketlerle mücadele için Ekolojik  Eylem Planlarının zamanlı olarak her yerde ve her zaman hazırlanması gerekmektedir. Olası tüm anız ve orman yangınlarına karşı kamuoyunu ve kurumları duyarlı olmaya, gerekli tedbirleri almaya davet ederken, sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerimizi ve basınımızı sorunu gündemde tutmaya çağırıyoruz”.
Editör: Ali ARASLI