CHP'de yerel seçimlerde adayların bir bölümünün ön seçim ve bir bölümünün de temayül yoklamasıyla belirleneceği ortaya atıldı. Anket ve benzeri çalışmaların da yapılacağı söyleniyor. Uşak'ta büyük ihtimal ön seçim olacak. Fakat Uşak, Manisa, Balıkesir ve bazı iller için istenen demokrasi, İstanbul'a uygulanmıyor. CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayını ön seçimle belirlemeycek.

CHP’de ön seçimle ilgili stratejide ikircikli bir yaklaşım ortaya kondu. CHP’de değişimcilerin en büyük vaadi olan ön seçimde, Ekrem İmamoğlu’na özel bir formüle dönüştü.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 4 Kasım 2023’te verdiği namus ve şeref sözünü revize etti. 7 hafta içinde 2 açıklama yapan Özel, kararını şöyle esnetti:

“Sonucuna uyulacak temayül yoklaması”.

1 hafta içinde namus sözü verdiği ön seçim için farklı sözler sarf etti!

İYİ Parti'nin Uşak Belediye Başkan adayı netleşti İYİ Parti'nin Uşak Belediye Başkan adayı netleşti

CHP Genel Başkanı olan Özgür Özel, 4 Kasım 2023 günü kesin ön seçim sözü verdi. 2024 yerel seçimlerinde adayları ve meclis üyelerini ön seçimle belirleyeceğini aktardı. 4 Kasım’da konuşan Özgür Özel, namus sözlü şu açıklamaları yapt:

“İnsanlar önünde namus ve şeref sözü. Bundan sonra karar ve yetki örgütündür. Ön seçimin teminatı veren bir genel başkanı olacağım”.

Aynı Özgür Özel, Genel Başkan Seçildikten sonra ön seçim için biraz daha değişik bir açıklama yaptı. Özel, “Ön seçim demeyelim ama” ifadesi geçen şu cümleleri kurdu:

“Ön seçim konusunda bir terminolojik fark var. Ön seçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor. Fotoğraf çekimi falan araç giydirmesi 45 günlük kampanya. Örgütün tecrübesi ön seçim demeyelim, sonucuna uyacak temayül yoklaması. Kesin kazandığımız yer kararı örgüt vermesi gerekiyorsa ön seçim. Yok seçimi kazanamaz diyorlarsa anket yöntemiyle.”.

Cumhuriyet’teki bugün yer alan haberde İstanbul’a özel durum!

CHP’ye yakın Cumhuriyet Gazetesi’nde de bugün buna benzer  bir haber çıktı. Haberde, İstanbul’a vurgu yapıldı ve ön seçimin her ilçede olmayacağı iletildi.

Nagihan Yılkın imzasıyla çıkan haberde, Uşak, Denizli, Manisa, Balıkesir ve Bursa’da önseçimle adayların belirleneceği öne sürüldü. Aynı haberde, büyükşehir belediye başkan adaylarının tamamının genel merkez yoklamasıyla yazılacağı aktarıldı. Fakat haberde, büyükşehir olan Bursa’da ön seçim olacağına dair ifade de dikkat çekti. Haberde dikkat çeken konu da İstanbul ve Ankara’ya hiç değinilmemiş olması. İstanbul’daki bütün ilçelerle ilgili nokta tespitler yer alırken, büyükşehir için hiçbir bilgi verilmedi. Haber, bu haliyle CHP tabanına yönelik bir algı oluşturma çalışması gibi duruyor. Haberin sonradan internet manşetinden kalması da dikkat çeken bir diğer konu.

Ekrem İmamoğlu ayarı gibi duruyor!

Çıkan haber ve Özgür Özel’in sözleri CHP içinde ‘Ekrem İmamoğlu’ ayarı olarak görülüyor. Özgür Özel’in bu açıklamaları ‘İmamoğlu’nun adaylığını riske atmamak için yaptığı düşüncesi CHP tabanında oluştu.

İmamoğlu, 2019’da Kılıçdaroğlu sayesinde aday gösterildi. Aynı İmamoğlu, bu dönemde mağdur oldu ve 800 bin oy farkla tekrar seçimi aldı. Normal şartlarda, Uşak, Bursa ve diğer ilçelere ön seçim isteyen CHP’nin tüm adayları ön seçimle belirlemesi daha doğru olacaktır. ALİ ARASLI///