Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı bırakma gibi bir düşüncesinin olmadığını tahmin eden Yalım, Millet İttifakı’ndan CHP’ye oy gelmediğini öne sürdü.

Yalım'ın çalışanları suçladığı fotoğraf krizinde son durum: Erdoğan'ın yerine Özgür Özel kondu Yalım'ın çalışanları suçladığı fotoğraf krizinde son durum: Erdoğan'ın yerine Özgür Özel kondu

CHP’nin bir önceki dönem Uşak Milletvekili Özkan Yalım, katıldığı bir programda, 14 Mayıs seçimlerinde Millet İttifakı’nın bileşeni olan partilerden beklendikleri oyun gelmediğini söyledi. CHP’nin Uşak’ta önceki 2 dönem milletvekilliğini yapan ve bu dönem aday gösterilmeyen Özkan Yalım, katıldığı bir programda, seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı bırakmayacağını söyledi.

yalım1

Kılıçdaroğlu’nun görevi bırakması gibi bir durumun olduğuna dair soruya yanıt veren Yalım, “Sayın Genel Başkanımızın şu an için öyle bir düşüncesi yok. Genel Başkanımız 74 yaşında ve eğer mevcuttaki Cumhurbaşkanı 5 yılı tamamlarsa 79 yaşına gelecek. Bu da ABD Başkanı Biden’in yaşına geliyor. Kolay değil. Genel Başkanımızın göreve devam edip etmeyeceğine dair ben bir yorum yapamam. Fakat bunun kararını kurultay delegeleri karar veriyor. Genel Başkan delegelerin oyuyla yola devam edebilir. Karşısına genç bir isim çıkarsa takdir genel kurultay delegelerinindir. Önümüzde yeni bir seçim var ve sonuçta çok kısa bir süre sonra seçim olacağı için genel başkanımız yerel seçimi de görecektir” dedi.

yalım

MİLLET İTTİFAKI’NDAN CHP’YE ÇOK OY GELMEDİ

Millet İttifakı’ndan CHP’ye gelen oylarla ilgili konuşan Yalım, şöyle konuştu: “Toplam 169 milletvekili çıkardık ve 39’u diğer partilere dağıldı. DEVA, Gelecek ve SP’ye 39 milletvekili paylaşıldı. Toplamda getirdiği oylar yüzde 1 veya artı eksi bunu tespit etmek mümkün değil. Bizim zaten kemik olan oyumuz yüzde 25-27 arasındaydı. Çok oy getirmedikleri aşikar ve 39 vekille çok avantajlı bir konuma geldiler. Bunu biz görmedik mi, gördük. Öyle bir sürece gidildi ki Genel Başkanımızın Cumhurbaşkanı adayı olmak için fedakarlık yapması gerekiyordu. Bunların yüzde 1 getireceğini hiçbirimiz bilmiyorduk. Bunların yüzde 1 getireceğini bilsek böyle davranmazdık”.

Sadullah Ergin’in adaylığının çok büyük tepkilere yol açtığını da hatırlatan Yalım, “Sadullah beyin ismi son gece geldi ve biz bu isimleri bilmiyorduk. Ankara’da bu isim ciddi bir sıkıntı yarattı. Numarası belli ve son gece geldi ve oraya ismi not edildi. Bizim çok fazla tasarrufumuz değil” diye konuştu. 

Editör: Ali ARASLI