Yıl sonu nedeniyle bir açıklama yapan Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, çocukların hayat pahalılığı nedeniyle okullarda musluk suyu içtiğini söyledi.

15 BİN copy-1Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, sona eren eğitim ve öğretim yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılının çok kötü geçtiğini ve daha kötü bir durumun yaşanmasını dahi düşünemediklerini belirten Ercan Uzun, Uşak’ta da bir çok öğretmenin haksızlıklara uğradığını ve bunları dile getirdiklerini kaydetti. Öğretmenlere yapılan haksızlıkların öğrencileri de etkilediğini belirten Uzun, yaşanan hayat pahalılığının çocukları su dahi alamaz hale getirdiğini söyledi.

ERCAN ABİ 1

Uzun, “Bugün çocuklarımız okullarda musluklardan temiz olmayan suyu içip, kantinden bir tost dahi alamazken; kalabalık sınıflara mahkum edilmişken, mesleki eğitim adı altında sermayeye çocuk işçi olarak sunulurken, ailesi zengin öğrenci ile yoksul öğrenci arasındaki makas daha da açılmışken, eğitim emekçileri açlık sınırında ücretlere mahkum edilmişken, 1 milyona yaklaşan atanmayan öğretmen varken, şimdi bir de çocuklarımız eğitim dışı kurumların kucağına itilmeye çalışılmaktadır” dedi.

ERCAN ABİ 2

Okul idarecilerine seslenen Uzun, “Okullardaki eğitim faaliyetinin yasal çerçevede yürütülmesi sizlerin sorumluluk alanınızdır. Koltuğunuza değil, onun arkasında asılı olan Başöğretmen’in resmine bakın ve bu protokolleri reddedin.  Eğitim emekçilerine sesleniyoruz: Sevgili meslektaşlarımız; öğrencilerimiz bizlere Başöğretmen’in emanetidir. Onları, laiklik karşıtı uygulamalara terk etmeyiniz! Kimsenin sizin dersinizi bölme, gasp etme, sizin dersinizden öğrenci çıkarma hakkı yoktur. Bu tür girişimleri her şeyden önce öğrencileriniz, sonra mesleki itibarınız için reddediniz. Velilerimize sesleniyoruz: Çocuklarınızın eğitim adı altında manen ve fiziken güvencede hissetmeyecekleri hiçbir uygulamayı kabul etmek zorunda değilsiniz. Onların geleceği için bu protokolü reddedin” diye konuştu.

Uşak Üniversitesi'nin alacağı 55 sözleşmeli personel için yoğun talep! Alım nasıl yapılacak? Uşak Üniversitesi'nin alacağı 55 sözleşmeli personel için yoğun talep! Alım nasıl yapılacak?

Uzun, öğretmenlik meslek kanunuyla ilgili mücadelenin de sürdüğünü ve bu konuda çalışma yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Editör: Ali ARASLI