Uzunca bir süredir sessiz sedasız bekleyen ekonomist Atilla Yeşilada, büyük ve küçük yatırımcılara bilgi verdi.
Yeşilada, Türkiye’nin ilerleyen dönemde varlıkları nasıl değerlendireceğini ortaya koyuyor.
Büyük şirketlere danışmanlık yapan Atilla Yeşilada, parası olana kestirme yoldan mevduatı tavsiye etti.
Bitcoin, borsa, altın ve banka faizi değerlendirmesi yapan Yeşilada, şu tavsiyelerde bulundu:
“Altın Henüz Ralli Yapmadı”
Hiçbir varlık riskli değil. Bitcoin de çok riskli bir varlık değil. Henüz altında 2200 dolar/ons fiyatı beklemek zor.
Ortadoğu’da soğuk bir barış olursa 1900 dolar ons seviyesine gelir. Önümüzdeki 10 yılda bugünleri çok arayacağız ve altın karlı.
Petrolde kışın 100 doları görürüz. Dünyadaki talep, 2024’te aşağı yönlü. Brent petrolde fiyat 70 dolar olmalı.
Türkiye’nin kimse müdahale etmesini istemiyor. Tek savaş Ortadoğu değil. Ukrayna ve Rusya var. Burada Türkiye karda ve tahıl koridoru bizi büyük bir sıkıntıdan kurtardı.
Azerbaycan ve Ermenistan’da çatışmalar devam edecek. Zengizu da Azerbaycan tarafından ele geçirilecek. Çünkü Azerbaycan enerji ihraç ediyor.
“Siyasi açıdan tek risk var; ABD ile geçinemiyoruz”
Sayın Erdoğan’ın ekonomideki U dönüşü iyimser anlamda beklentimin üzerinde. Şu anda AB ile ilişkilerde sorunlar devam ediyor. Yabancı yatırımcının çok büyük tereddütleri var.
Çok yüklü miktarda sıcak para gelmez. Olumsuz ortama rağmen, Türkiye ciddi anlamda yabancı sermaye cezbederdi. Bu da işlerin çok kolay olmasını sağlardı.
Para politikasında sıkılaştırma ve maaş zamlarını sınırlı tutmak gerekiyordu.
Yerel seçim engel olmaz! İstanbul, Ankara ve İzmir!
Yerel seçimlerde şu anda sayın Erdoğan’ın ani politika değişikliği için bir neden arz etmiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir CHP’de kalmaz demiyorum.
TCMB sene sonunda politika faizini 40’a çekecek. Mevduat faizlerindeki kısıtlamaları yavaşlatacak.
Borsa’da ralli malli yok!
Borsa’da ralli bitti ve bir ülkede enflasyon yüzde 60’sı borsanın prim yapması ralli değildir. Borsa ralli yapsa ne olur, yapmasa ne olur. Ben mevduatta yüzde 45 gibi bir rakam alsam dahi, borsada risk var. Borsada beni daha iyimser kılacak tek şey, yabancı girişinin olması. Kışın bir döviz krizi olmaz. TL değer kaybetmek zorunda.
TL bizi rahatsız edecek ölçüde değil, ama değer kaybedecek. Kışın meşhur 21 Aralık (KKM) gibi bir kriz beklemiyorum. Artık mevduatta kazananlar var. Enflasyon 60, sokaktaki 80’e çıkacak. Başka gidecek yeriniz yok ki! Hep kazanmak olmaz! Bazen kaybı azaltmak da gerekiyor.
Konut fiyatları düşmez ama artmaz da!
Konutta düşüş beklemiyorum. Ama satışlar düşük ve konut artık bir yatırım aracı değil. Otomotiv de çıktı ve insanlar artık mali piyasalara dönecekler. Birikimler mali piyasada şekillenecek.