Dünya Bankası’nın Türkiye’ye 18 milyar dolar kredi vereceğine dair haberi değerlendiren Güldem Atabay, bunun bir IMF kredisi olmadığını ve deprem bölgesine bu paranın aktarılmasının daha yerine olacağını ifade etti.

TÜRKİYE’NİN BATI İLE İLİŞKİLERİ İÇİN ÖNEMLİ

Mesele Ekonomi isimli youtube kanalına konuşan Güldem Atabay, Bloomberg’deki bir haber üzerinden analizler yaptı. Güldem Atabay, “Haber olumlu. Dünya Bankası ve IMF aynı değil. Bu kısma gelmeden önce Türkiye ve ABD ilişkileri açısından değerlendirmek lazım. Rakamlar ve hangi projeyle geleceğinden öte, ABD’yle bozulan ilişkilerin Erdoğan yerinde kalmasına rağmen değişen politikalar ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışıkla beraber, Batı’da bir karşılığı olduğu ortaya çıktı.  Rusya ve Çin’le ilişkiler önemli ama Batı’dan kopmuştuk ve bu olumlu bir gelişme. Bunun altını çizmekte fayda var” dedi.

BIDEN’IN ERDOĞAN’A VAAT ETTİĞİ 10 İLA 15 MİLYAR DOLAR OLABİLİR

“Bu muhtemelen İsveç’in NATO üyeliği karşılığında, ABD Başkanı J. Biden’in Erdoğan’a vaat ettiği 10-15 milyar dolarlık bir fon olabilir. Dünya Bankası’ndan bir açıklama yok, Hükümet kanadından bir açıklama yok” diyen Atabay, şöyle devam etti: “Yeterli değil ama yine de önemli. Dünya Bankası ve IMF farklı. Dünya Bankası proje bazlı fon ve hibeler veriyor. Deprem bölgesi için fon ve hibeler olacaktır. Gelecek para Türkiye’nin nakit açığını karşılayacak şekilde değildir ve derde çözüm olmaz”.

FAİZİN YÜZDE 40’A ÇIKACAĞINA DAİR KULİSLER VAR

Uşak'ta ikinci el hafif ticaride en çok satan marka ve modeller ne? Uşak'ta ikinci el hafif ticaride en çok satan marka ve modeller ne?

Atabay, “Bloomberg Haberindeki, Türkiye’nin dış ticaretteki finansman sorunu için olduğu ortaya konuyor. Fakat Mehmet Şimşek’in politikaları ne kadar inandırıcı olacak ve Gaye Erkan ne kadar faiz artıracak. Enflasyon nereye gidecek ve yüzde 25 politika faizinin yüzde 40’a çekileceği gibi kulisler var. Bu bir IMF parası değil. Dünya Bankası hep bir köy veya altyapı projesi gibi fonlar veriyor. 35 milyar dolar birden gelmez. Biz zaten Merkez Bankası olarak günde 1 ila 3 milyar dolar satabiliyoruz. Dünya Bankası’nın desteği önemli ve bu paranın deprem bölgesine gitmesi daha önemli” dedi.

Editör: Ali ARASLI