Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, üniversiteyle ilgili yaptığı eleştirileri nedeniyle kendisine yönelik gıybet eleştirilerine yanıt verdi. Karahan, kamuya zarar verenlerin gıybetinin yapılabileceğine dair fetva aldığını ifade etti. Karahan, “Bizdeki yönetici de biz de sevgimizi verelim diye bas bas bağırıyoruz. Fakat şimdiye kadar ne bir öğrenciye ne de bir öğretim üyesine ve görevlisine sevgisini verdiğini görmedim”  dedi.

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER BİZİM KÜLTÜR ELÇİMİZ OLACAK

Karahan, “Üniversite yetkilileri yabancı öğrencilere eğitim veriyoruz diye övünüyorlar. Neyin eğitimini, nasıl veriyoruz hiç düşünmüyorlar? Bu öğrenciler buradan mezun olup, ülkelerine döndüklerinde bizim Türkiye Cumhuriyeti’nin kültür elçileri olacaklar. Hakkıyla bir hizmet verirsen öyle olacak. Ama hakkıyla hizmet vermezsen… Bakın şimdi öğrenciler harçların yüksekliğinden şikayet ediyorlar. Buna bir çare olur olmaz bu ikinci mesele. Bu çocukları dinlemesini bilmek lazım. Üniversite yöneticisi, karşısındakini adam yerine koyup, rencide etmeden dinlemeli. Problemini samimi olarak çözmeye çalışmak. Aldığımız tek cevap, komisyon böyle karar verdi” dedi.

Yalım’ın kaçak olduğu için ceza yazılan binası, Ankara’da alınan yapı kayıt izniyle kurtuldu Yalım’ın kaçak olduğu için ceza yazılan binası, Ankara’da alınan yapı kayıt izniyle kurtuldu

ŞİMDİYE KADAR KİMSEYE SEVGİSİNİ VERDİĞİNİ GÖRMEDİM

Karahan daha önce yaptığı Tıp Fakültesi’ndeki harç bedellerine de değindi. Karahan, “Bu öğrencileri mağdur ettik ve onlar bizim kültür elçiliğimizi yapacak öyle mi? Eğitimci bu kadar kısır bir düşünceye nasıl sahip olabilir. Yabancı bir eğitimci, suç bölgesinde çalışmış ve orası ıslah olmuş. Merak edenler, oranın nasıl düzeldiğini o eğitimci sayesinde düzeldiğini görmüş. O da ben sevgimi verdim demiş. Bizdeki yönetici de biz de sevgimizi verelim diye bas bas bağırıyoruz. Fakat şimdiye kadar ne bir öğrenciye ne de bir öğretim üyesine ve görevlisine sevgisini verdiğini görmedim” diye konuştu.

KAMUNUN ZARAR ETMEMESİ İÇİN GIYBET ETMEK

Karahan, “Şimdi ben bunları konuşuyorum, birileri de diyor ki, bu adam yaşlandı dellendi. Gıybet ettiğim söyleniyor. Ama ben fetvasını alarak konuşuyorum. Deniliyor ki, kamuya zarar veren insanların, kamuya zarar verenlerin engellenmesi için bu insanların gıybeti edilebilir diye fetva veriliyor. Bu fetvayı aldık, buna göre konuşuyoruz. Bunu bilin” ifadesini kullandı.

Editör: Ali ARASLI