Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir, Hamamboğazı SERA OSB’nin kaynakların etkin ve verimli kullanımı için önemli bir proje olduğunu ve istihdama katkı sağlayacağını ifade etti. Demir, “Suyu yıllarca boşa akan Hamamboğazı, şu andaki Belediyemiz tarafından turizme kazandırıldı. Şimdi bu bölgede SERA OSB’ye üretimi ve istihdamı artıracağız” dedi.

Uşak'ta Ramazan Bayramı önü baklavanın kilosu ne kadara satılıyor? Uşak'ta Ramazan Bayramı önü baklavanın kilosu ne kadara satılıyor?

Uşak’ta kurulması planlanan ve yaklaşık 3 bin kişinin istihdam edilmesi beklenen SERA OSB’yle ilgili çalışmalar devam ediyor. Banaz ilçesinde termal su kaynakları açısından Sera OSB’de çalışanların yüzde 75’i kadınlardan oluşacak. Sera OSB’de 25 sera işletmesi yer alacakken, proje Uşak Valiliği bünyesindeki İl Özel İdaresi’nin Turizm ve Tarımsal Altyapı Mali Destek Programı (TUTAP) tarafından desteklendi. Projenin 8 başarılı projeden biri seçildiğini ve ortakları arasında Banaz Belediyesi, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası ve ilgili kurumların da bulunduğunu belirten Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir, kentte istihdamın artması için bu tür çalışmalara önem verdiklerini kaydetti.

Yıllarca Banaz’da bulunan Hamamboğazı’nın termal suyunun boşa aktığını ve 2014’te göreve gelen AK Partili Belediye Başkanı Zafer Arpacı döneminden sonra burada tekrar turizm tesisleri kurulduğunu dile getiren Demir, şu anda da bölgeye istihdam sağlayacak ve üretimi geliştirecek SERA OSB projesi üzerinde durulduğunu ifade etti.

Proje hakkında bilgi veren Uşak İGM Başkanı Nuri Demir, “Termal sudan faydalanacak turizm ve tarımsal işletmelere kesintisiz jeotermal enerji sağlayacak projenin tamamlanmasıyla kaynağın boşa akmasının önüne geçilecek, sürdürülebilirliği sağlanacak. Daha fazla ısıl üretim artışı ile verimliliğin arttırılması, jeotermal akışkanın rezervuara tekrar basılmasıyla su dengesinin (hidrolojisi) ve basıncının korunması, daha uzun yıllar kullanımı söz konusu olacaktır. Bölgenin jeotermal kaynaklı turizm ve tarımsal kalkınmasında çok önemli olan proje toplam bütçesi 11 milyon148 bin 377 TL'dir. Kalkınma ajansı tarafından projeye yüzde 35,87 oranında mali destek sağlanarak 3 milyon 999 bin 246 bin 67 TL tutarında hibe alınacaktır. 7 milyon 149 bin130 TL miktarında ise eş finansman desteği İdare tarafından sağlanacaktır” dedi.

vaaa

SON TOPLANTI VALİ DR. TURAN ERGÜN HİMAYESİNDE YAPILDI

Öte yandan Banaz SERA OSB’deki son toplantı Vali Dr. Turan Ergün himayesinde yapıldı. Toplantıya Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak İGM Başkanı Nuri Demir, Uşak TSO Başkanı Selim Kandemir, UTB Başkanı Mustafa Sezer ve konuyla ilgili çalışma yapan birimlerin temsilcileri katıldı. Yakın bir dönemde Banaz SERA OSB için çalışmalar daha somut hale gelecek ve burada gerekli adımlar atılacak. 

Editör: Ali ARASLI