Son dönemlerde borsa ve mevduat faizi gibi mecralara ilgi arttı. Halk arz edilen şirketlerin sayısı arttı. Bunlar arasında Uşak’ta faaliyet gösteren şirketler ve Uşaklı iş insanlarının sahibi olduğu şirketler de var. Uşak’ta son dönemlerde borsaya yatırım yapanların sayısı arttı.

Mevduat faizinde paranın değerlendirilmesi nedeniyle, konut satışları büyük ölçüde durdu. Ayrıca ikinci el otomobil satışı yapanlar da fiyatların düşmesinden yakınıyor. Tüketici açısından ise 1 yıl öncesine göre çok çok iyi. Benzer tablo; İzmir, Aydın, Denizli, Manisa ve ülkemizdeki diğer kentler için de geçerli.

Böyle bir ortamda akıllardaki soru, “Ev ve araba fiyatları tekrar artar mı?” oldu. Uşak’ta ikinci el araç satanlar ve emlakçılar da kara kara düşünmeye başladı. Ekonomist Selçuk Geçer, konut ve otomobil fiyatlarının yükselebileceğini söyledi.

ÖTV çok fazla artabilir, otomobil karaborsaya düşebilir!
Selçuk Geçer, otomobil fiyatları için şu tahminde bulundu:
“Araç dış ticaret açığı kontrolsüzce artıyor. 1.1 milyar dolarlık sadece otomobil sektörü kaynaklı dış ticaret açığımız oluştu. Şimdi diyorsunuz ya arabalar ucuzladı alıyoruz diye. Yarın öbür gün otomobil girişi engellenebilir. ÖTV artacak. Şu anda ikinci el pazarında iyi günler yaşanıyor. Yarın öbür gün kara borsaya düşecek. TOGG’la durumu tek başına kurtaramazsın. TOGG hala ithal bir araç. Batarya ve motor hala yurtdışından geliyor. Orada da fiyatlar yükselecek. İkinci elde önümüzdeki dönemde fiyatlar çok agresif artar. Araç fiyatları bu yüzden yükselecek. Sonuç olarak araç fiyatları artabilir.
“Konut fiyatları alıp başını gidebilir”
Konut fiyatlarının da yükselme ihtimali bulunduğunu aktaran Geçer, şöyle dedi:
“Ev fiyatları bu düşünce değişmediği sürece yükselir. Kentsel dönüşüm yasasını destekliyorum. Bu işin devlet eliyle biraz da hart hort çözülmesi lazım. Bana 1 değil 2 daire ver diyenlerin susması lazım. Kimse bir yere sürülmemeli. Bu iş, kişisel inisiyatiflerle düzelmiyor. Bu işi kontrollü yapmazlarsa ev fiyatları bir daha uçar. Hala yabancıya ev satışı sürüyor. Piyasa manipüle ediliyor. En yüksek fiyatlar Emlak Konut ve TOKİ’de. Ev fiyatları alır başını gider ve kiralar da uçar.”
UŞAK'TA EN PAHALI VE EN UCUZ OTOMOBİL
Uşak'ta sahibinden.com üzerinden yaptığımız incelemede, en ucuz otomobil 1987 model Murat 131 tipi Şahin oldu. 87 model, 1,6 motorluk eski kasa Şahin, 89 bin TL'ye satılıyor. Kentte satılan en yüksek otomobil fiyatı ise 5 milyon 100 bin TL'lik 2020 model Dodge Challenger GT marka otomobil. Kentte 1747 ikinci el otomobil sahibinden.com üzerinden satışa çıktı. 
Konutta da benzer durum söz konusu. En pahalı ev ile en ucuzu arasında dağlar kadar fark var. 176 bin TL olan en ucuz konut, Sivaslı'nın Ketenlik köyünde. 
Kentteki en pahalı ev ise Bölme'deki villa ve 24 milyon TL bedel biçilmiş durumda. En pahalı ve en ucuz arasındaki uçurum dikkat çekiyor.  HABER MERKEZİ///