Değerlendirmesinde Türkiye’nin bir süre önce gri listeden çıkmasına da yer veren Bakan Şimşek, yıl sonu enflasyon hedefine uyumlu bir sürecin yaşandığını kaydetti.

DEZENFLASYON SÜRECİ BAŞLADI

Bakan Şimşek, X hesabı üzerinden şu değerlendirmeyi yaptı:

Bin 500 TL olması beklenen yurtdışı çıkış harcı 500 lira oldu Bin 500 TL olması beklenen yurtdışı çıkış harcı 500 lira oldu

“Dezenflasyon süreci başladı. Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64’lük aylık haziran verisi ise yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor. Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz. Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız”.

MERKEZ BANKASI YIL SONU İÇİN YÜZDE 38 ENFLASYON BEKLİYOR

Öte yandan Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Mayıs ayında yaptığı enflasyon değerlendirmesinde, yıl sonu için yüzde 38 yıllık enflasyon beklentisi olduğunu aktarmıştı. Karahan, enflasyonu yıl sonunda yüzde 38, seneye yüzde 14 ve 2026'da yüzde 9'a düşürme hedeflerine değinerek, şu mesajı vermişti: “Tek haneli seviyelere inmek ve sonra kalıcı şekilde orta vadeli hedefimiz olan yüzde 5'e ulaşmak ve orda kalmak istiyoruz. Bize verilen hedef bu” demişti.

Editör: Ali ARASLI