TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, zeytinyağında taklit ve tağşiş ürünlere dikkat çekti. Zeytinyağı fiyatlarının artması ve TARİŞ’in açıkladığı 295 TL fiyatla birlikte rakamlar uçtu. Hakiki zeytinyağının litre fiyatı perakende olarak 350 ila 400 TL aralığında satılmaya başlandı. Hatta soğuk sıkım yeni hasat zeytinyağının kilosunun bazı online sitelerde 500 TL’nin üzerinde olduğu görüldü.

Zeytinyağındaki fiyat artışları nedeniyle 5’lik teneke soğuk sıkım zeytinyağını bir çok büyük marka rafa koymadı. Bir çok markanın erkan hasat soğuk sıkım zeytinyağı da çıkar çıkmaz tükendi. Vatandaşın en güvendiği markalar olan Marmarabirlik, Tariş ve Komili zeytinyağları da ağırlıklı olarak 1 litrelik teneke ve cam şişelerde satış yapıyor. Zeytinyağındaki fiyat artışıyla birlikte 5’lik teneke soğuk sıkım zeytinyağı almak da yavaş yavaş tarihe karışıyor.

Piyasada en çok taklidi yapılan 3 üründen biri olan Ayvalık soğuk sıkım zeytinyağının da çakmaları, artan fiyatla piyasaya sürüldü. Taş baskı olduğu belirtilen ve normal şartlarda 1750 TL olması gereken 5’lik teneke yağlar 400 TL’ye satılıyor. Hala bazı online sitelerde 399 TL’ye satılan ve adı zeytinyağı olan yağlar var. Fakat bunların büyük çoğunluğunun pamuk ve palm yağı olduğu bildiriliyor. Ayvalık zeytinyağı bu çakma zeytinyağlarına koku vermesi için esans niyetine konuyor.

Artan fiyatlar zeytinyağında çakma ürünleri çoğalttı

Son dönemlerde zeytinyağının fiyatında çok ciddi bir hareketlilik oldu. Artan fiyatlarla birlikte piyasada çakma ürünler de çoğaldı. Marmarabirlik ve Tariş tarafından açılanan alım fiyatları sonrasında, bazı fırsatçılar zam yaptı. Yapılan yüksek zamlarla birlikte, işin daha kötü bir boyutu olan taklit ve tağşiş zeytinyağları çoğaldı.

Ziraat Odaları zeytinyağı fiyatları konusunda uyardı

Konuyla ilgili TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, bir açıklama yaptı. Bayraktar, zeytinyağının perakende fiyatını düşük tutarak daha fazla kar sağlamak için taklit ve tağşişe başvurduğunu aktardı. Bayraktar, tüketicinin bu hile ve sahtekârlığı tespit etmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Bayraktar, denetimlerin çoğalmasını istedi. 

Eşme Uluyayla'da kayrak toprakta yetişen salatalık, Türkiye ve Avrupa soflarında turşu olarak yerini alıyor Eşme Uluyayla'da kayrak toprakta yetişen salatalık, Türkiye ve Avrupa soflarında turşu olarak yerini alıyor

UŞAK PORT HABER///

Editör: Ali ARASLI