TARİŞ'in merakla beklenen zeytinyağı fiyatı belli oldu. 1 kilo zeytinyağının 250 TL'ye mal olduğunu daha önceki haberlerimizde ifade etmişik. TARİŞ'in verdiği 295 TL fiyat, haberlerimizin doğru olduğunu bir kez daha ortaya koydu. TARİŞ'in üreticiye vereceği 295 TL 1 kilo soğuk sıkım zeytinyağı fiyatı, tüketiciye nasıl yansıyacak? Küçük bir hesaplamayla zeytinyağının litre fiyatının 400 TL olması tahmin ediliyor. 

Zeytinyağı üreticilerinin ve tüketicinin merakla beklediği fiyat belli oldu. TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Hilmi Sürek, 2023-2024 ürün alım fiyatını 295 TL olarak belirlediklerini kaydetti.

Soğuk sıkım zeytinyağını kaliteli bir şekilde kooperatiflerden toplayıp satan TARİŞ, kilo başına 295 TL alım rakamı belirledi. Rakamın çok yüksek olması, bu yıl zeytinyağı fiyatlarına ciddi anlamda zam geleceğini bir kez daha ortaya koydu.

Daha önce yaptığımız haberlerde, zeytinyağının maliyetinin 250 TL’ye dayandığını kaleme almıştık. Bazı okurlarımız bize ciddi tepkiler gösterdi ve fiyatları speküle ettiğimizi öne sürdü. Fakat TARİŞ’in verdiği soğuk sıkım zeytinyağı fiyatı, yaptığımız haberlerin doğru olduğunu da ortaya koydu.

TARİŞ ZEYTİNYAĞI FİYATLARINDA BELİRLEYİCİ KURUM

Sürek, zeytinyağı için kilo başına verdiği 295 TL fiyat için değerlendirme yaptı. Sürek, şöyle konuştu:

“Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği ülke, bölge ve zeytinyağı üreticileri için önemli bir oluşumdur. Her sezon olduğu gibi bu dönemde de üreticimizin yanındayız. Bu fiyat, kooperatiflerden gelen fiyat değerlendirmelerine göre alındı”.

Rekoltenin 421 ton ile en yüksek seviyede olduğunu belirten Sürek, hakiki zeytinyağı sattıklarını ifade etti.

PİYASADAKİ ÇAKMA ZEYTİNYAĞLARINA DİKKAT EDİN

Öte yandan TARİŞ’in verdiği 295 TL fiyat, üzerine kar marjı da konmasıyla birlikte tüketiciye 400 TL’ye patlayacak. 1 kilo zeytinyağını bu yıl Türkiye, yaklaşık 400 TL’ye alacak gibi görünüyor. Fakat bu rakam çok değil. Çünkü gerçek hakiki zeytinyağının maliyeti ve toptan satışa hazır hale gelmesi 350 TL’yi buluyor. Nakliye ve diğer unsurlarla rakamın bu seviyeye gelmesi normal.

ÜRETİCİ OLSANIZ KİLOSUNU 295 TL'DEN Mİ YOKSA 5 KİLOSUNU 400 TL'DEN Mİ SATARDINIZ?

Bu durum vatandaşı piyasadaki çakma zeytinyağlarına yönlendirebilir. Hakiki zeytinyağı diye 5 kilosu 400 liradan zeytinyağı satılıyor. Soğuk sıkım zeytinyağı adıyla satılan bu ürünlerin bu denli ucuz olması dikkat çekiyor. Buradan tüketiciye küçük bir hatırlatma yapalım:

Siz üretici olsanız, 1 kilosunu TARİŞ’e 295 TL’den mi satardınız, yoksa 5 kilosunu 400 liradan mı?

Uşak'ta sıfır km satılan Chery'nin fiyatları gümrük vergisiyle artacak mı? Uşak'ta sıfır km satılan Chery'nin fiyatları gümrük vergisiyle artacak mı?

Pamuk yağı veya palm yağı almak yerine az ama pahalı kaliteli zeytinyağı tüketmenizi öneriyoruz.

UŞAK PORT HABER!

Editör: Ali ARASLI