Uşak'ta Ramazan Bayramı önü baklavanın kilosu ne kadara satılıyor? Uşak'ta Ramazan Bayramı önü baklavanın kilosu ne kadara satılıyor?

Sabah Gazetesi’nden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre Uşak’ın da aralarında bulunduğu 19 denize kıyısı olmayan kentte, kuru liman kurulacak.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda, BM Kuru Limanlar Anlaşması onaylandı. Anlaşmanın onaylanmasıyla 19 merkezde gemi yükleme ve boşaltma işlemi dışında kuru liman oluşturulması planlanıyor.

Kuru limanlar, kapasitesi az gelen limanların yükünü azaltacakken aynı zamanda Avrupa ve Asya-Pasifik ve Çin hattında ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak. Lojistik merkezlerin kurulduğu kentlerin ekonomilerinde de ciddi anlamda gelişmeler bekleniyor. Kuru limanların Çin üzerinden gelen ürünlerin Avrupa’ya sevki noktasında çok önemli işlev göreceği de kaydediliyor.

Kuru liman kurulması planlanan iller ve bağlı olan ilçeler şöyle: Samsun-Gelemen, Kayseri- Boğazköprü, Balıkesir- Gökköy, İstanbul-Halkalı, Denizli-Kaklık, Konya-Kayacık, Mardin, Sivas, Uşak, Yeşilbayır İstanbul, Ankara- Kazan, Bilecik- Bozüyük, Habur, Hasanbey-Eskişehir, Kars, Köseköy- İzmit, Palandöken- Erzurum, Türkoğlu-Kahramanmaraş, Yenice- Mersin

Editör: Ali ARASLI