Bayram tatili sonrası piyasaları sert hareketler bekliyor! Bayram tatili sonrası piyasaları sert hareketler bekliyor!
Tekstil sektöründe işler iyiye gitmiyor. Artan döviz kuruna rağmen sektörel bazda yaşanan ciddi sorunlar var. Sorunların temeli, Rusya ve Ukrayna savaşıyla birlikte başlayan sürece dayanıyor. Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle, tekstilcilerin ihracat yaptığı 2 büyük pazarda daralma oldu. Avrupa pazarında da ekonomiğinin yavaşlaması, bu noktada yeni sorunlar anlamına geldi. Uşak ve Türkiye’nin bir çok kentinde üretim yapan tekstilciler için büyük bir kriz kapıda.
Konuyla ilgili bugün Cumhuriyet Gazetesi’nde de bir haber çıktı. Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre son bir yılda 150 bin çalışan işten çıktı. Şu anda tehlike çanlarının çaldığı tekstil sektöründe 200 bin kişi daha işsiz kalabilir. Habere göre, tekstilciler, devletten en az 1 yıl ödemesiz ve 5 yıl vadeli kredi bekliyor. Kredi garanti fonu sistemine benzer teşvikler isteyen sektör temsilcileri, en büyük sıkıntıyı finansmanda yaşıyor.
Bir diğer sıkıntı da daha önce sık sık gündeme getirilen ucuz üretim yapan ülkeler. Bangladeş, Pakistan ve Mısır gibi ülkelerde ucuz üretim var. Burada devletlerin uyguladığı politikalar etkili. Türkiye’de ise maliyetler giderek katlandı. Enerji, işçilik ve hammaddeye erişim sıkıntılı hale geldi.
Çalışanın durumu daha beter!
Uşak, Bursa, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Türkiye’nin bir çok kentinde tekstil sektörü faal olarak icra ediliyor. Sektörde çalışanların sayısı ciddi anlamda yüksek. Çalışanların durumu, patrona göre daha kötü.
Editör: Ali ARASLI