Uşak Belediyesi’nin sosyal tesislerindeki ucuz çay ve yemek dönemi bitti! İşte zamlı fiyatlar! Uşak Belediyesi’nin sosyal tesislerindeki ucuz çay ve yemek dönemi bitti! İşte zamlı fiyatlar!
Son dönemlerde konut fiyatları yerinde sayıyor. Türkiye genelinde ve Uşak’ta konutun maliyeti yükselmesine rağmen, satış olmadığı için fiyatlar sabit.
Enflasyon hesabına vurulduğunda, konut sektörü şu anda zararına çalışıyor. Böyle bir ortamda vatandaş da konut alamıyor ve konut alamayanların gözü kulağı TOKİ’de…
TOKİ geçtiğimiz yıl, Uşak ve diğer 81 ilde çekilişler yaptı. TOKİ’nin dar gelirli için yapılacak olan binaları için nereye yapılacağı tartışmaları aşağı yukarı 5 ay sürdü.
Fakat hala TOKİ’nin konutlarıyla ilgili hiçbir gelişme yok. Bu konuda Gazeteci Remzi Özdemir ve konut alanında uzman Emre Kulcanay bir yayın yaptı. Remzi Özdemir, şu noktalara dikkat çekti:
Konut fiyatları enflasyona karşı eriyor
Konut fiyatları reel anlamda geriliyor. Enflasyon karşısında konutlar düşüyor. Markalı kurumlar da işi bozuyor ve ipotekli krediler alınmıyor.
Hala konut peşin parayla anılıyor. Bu ortamda konuta peşin parayı belirli seviyedeki olanlar para verir.
Orta direğin kredi alması mümkün değil. Yüzde 50’ye yakın bir kredi maliyeti var ve kimse alamaz. Bugün konut fiyatları cazip ve yüzde 40 ve 50 indirim yapanlar var.
Ben gideyim A bankasından kredi çekeyim ve gidip yeniden yapılandırır ve konutu alırım. Fakat sorun da burada çıkıyor. Konuta erişebilirlik ortadan kalktı.
5 milyon kredi çekmeye kalksanız bunun ödemesi aylık 80 bin TL. Bunu hangi meslek yapar. Bunu çok özel para kazananlar yapar.
Konutta bir kriz var ve biz hala bunun sıcaklığındı hissedemiyoruz.
“Konutta 1,20 faiz oranı bekleniyor ve bu kampanya çalışır mı?”
Remzi Özdemir bu soruya da şöyle yanıt verdi:
Bunlar internet sitelerinin tık almak için yaptığı kampanyalar ve böyle bir devlet yok. Bir evim, ilk evim, son evim kampanyası yapacak güç yok.
Salı günü Garanti’nin CEO’su Recep Baştuğ vardı. Bana paranın maliyeti yüzde 50 diyor ve hiçbir banka yüzde 20’ye veremez. Bu finanse edilemez.
Bu tür şeylerle spekülasyon yapıp da halkın umuduyla oynamayın. Bu tür spekülasyon konut piyasasında olması gereken yeri engelliyor.
Kamu bankaları 79’dan kredi verilecek denildi. Gittiler 100 bin TL kredi verdiler. Bu tür projeler teknik olarak mümkün değil.
TOKİ’nin dar gelirliye yapacağı evler ne oldu?
Hani TOKİ ne oldu. Seçimden önce milyonlarca insan başvurdu. Ne oldu nerede o inşaatlar? Var mı?
Devlet artık bunları finanse edemiyor ve finanse edemeyecek. Önümüzde yerel seçim var ve yerel seçim olduğu için bu beklenti var.
USAKPORT.COM//
Programı izleyin:
Editör: Ali ARASLI