Atanamayan uzmanların eşleri, yaşadıkları sorunları dile getirdi Atanamayan uzmanların eşleri, yaşadıkları sorunları dile getirdi
Gazeteci Fatih Altaylı, tutuklanan Tolga Şardan için konuştu. Altaylı, Şardan'ın dürüst bir gazeteci olduğunu belirtti.
Polis ve adliyede en iyi gazetecilerden biri olan Tolga Şardan için konuşan Altaylı, tutuklamanın ağır olduğunu söyledi.
Altaylı, şu değerlendirmeleri yaptı:
Tolga Şardan'ın tutuklanması, Demokles'in kılıcını asmaktır!
"Tolga Şardan bugüne kadar yalan haber yapmadı. Ben görmedim. Bu halkı yanıltıcı bilgi meselesi bir süre önce bir yasa çıktı. Bu yasa basının üzerine Domokles'in kılıcını asmaktır. Bunlarla ilgili her zaman bir şeyler yapılmıştır. Bir insan yanlış haber yaptı diye içeri mi atılır? Kasıt varsa o başkadır. Doğruluğu bir süre sonra ortaya çıkan bir çok habere de imza atmışızdır. Bazen de yanılabiliriz."
Anayasa Mahkemesi'nin kararını bekliyorum!
"Bunun basının üzerinde bir baskı olacağını ifade ettik. Bugün onu alıp kullanıyorlar. Halkı yanıltıcı bilgi değil, halkı uyandırıcı bilgi vermek suç. Halkı ayıltmak suç. Halk baygın yatacak. Halk ayıldığı zaman suç. Sözde suç, halkı ayıltıcı bilgi suçu. Ama böyle bir yasa çıktı ve bu yasa Anayasa Mahkemesi’nin önünde. Hangisine göre yargılanacağız? Adam öldürmenin cezası budur, hayır bir de bu cezası var. Olmaz kardeşim. Suç ve ceza tanımlı olur. Ama bir tanımı olur. 8 Kasım’da Anayasa mahkemesi bu yasayı görüşecek ve bazılarını iptal edecektir."
Tolga Şardan'ın yazdığı haber yüzde 99 ihtimalle doğru
"Kimi atıyorsun içeri. Cumhurbaşkanı dahi sonra özür diliyor. Yanlıştan ötürü insan hapse atılır mı? Kasıt başka bir şey. Adamın yazdığı haber yüzde 99 ihtimalle doğru. Ayrıca açarsın davasını, basın suçu da belli. Ne oluyoruz gel tutukla at içeri. Haber yapmayın. Bizim hoşumuza gitmeyen haberi yapmayacaksınız. Türkiye, basın özgürlüğü için bu kadar mı ucuzladı?"
Editör: Ali ARASLI