Yeni Eğitim ve Öğretim Yılında velilere randevu kısıtlaması geldi. Birinci gün olduğu için dün velilere yönelik sözlü uyarılar yapılırken, bu konuyla ilgili yazılı uyarılarda da bulunuldu. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılına yönelik iş ve işlemlerle ilgili genelgesi bir kez daha velilere hatırlatıldı. Artık veliler, okullara gitmek için randevu sistemine göre hareket edecek. Öğretmenlerle görüşmek için randevu alınacak ve randevu olmayan veliler okula alınmayacak. Konuyla ilgili bazı okul idareleri velilere bilgi notu iletti. Randevu olmadan velilerin alınmayacağı vurgulandı. 

İLGİLİ GENELDE BU MADDE NASIL GEÇİYOR?

İlgili genelgede söz konusu madde şu şekilde yer aldı: 

Uşak İmam Hatip'in mehter takımı tekrar kuruldu Uşak İmam Hatip'in mehter takımı tekrar kuruldu

"Velilerin okul ziyaretleri ve öğretmenlerle görüşmelerinin daha nitelikli, düzenli ve sağlıklı olması için okullar tarafından planlamalar yapılacak, ziyaretler için eğitim öğretim faaliyetlerini aksatmayacak şekilde zaman çizelgesi oluşturulacaktır. Planlanan görüşme ve toplantılar dışında velilerimizin okul içinde bulunmalarının pedagojik olarak doğru olmadığı göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınacaktır".

RANDEVU SİSTEMİ DEDOLANDIRICILARIN TUZAĞINA DÖNÜŞTÜ

MEB'in koyduğu randevu sistemi, daha hayata geçeli 2 gün olmasına rağmen dolandırıcıların yeni bir tuzak yöntemi oldu. Konuyal ilgili e-devlet üzerinden velilere şu uyarı yapıldı,:

"Bazı velilerimizin telefonla aranarak randevu alındığı, e-Okul la ilgili geldikleri söyleyen kişilerin çeşitli ürünlerin pazarlamasını yaptıkları ve karşılığında senet imzalatıldığı şikayetleri gelmektedir. Benzer şekilde e-Okul’ dan geldiğini söyleyerek telefon eden ya da evinize gelerek satış yapmak isteyen kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir."

ÖĞRENCİLERİN TELEFON GÖTÜRMESİ YASAK

Öte yandan öğrencilerin okula telefon götürmesi de yasaklandı. Bu konuda aynı genelgede. "- Öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmalarına yönelik tedbirlerin yanı sıra bu türden cihazlarla sınıflara girilmemesi konusunda önlemler alınacak, okul dışında dijital ortamlarda zaman geçirmelerine sebebiyet verecek durumlardan ve ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde sosyal medya uygulamalarının kullanımından kaçınılacaktır" denildi.

TELEFON UYGULAMASI İYİ FAKAT VELİ RANDEVU SİSTEMİ ABARTI

Veli randevu sistemini bazı veliler abartılı buldu. Okullarda kuralların önemli olduğunu düşünen veliler, "Kurallar iyidir, fakat hayatı zorlaştıracak seviyedeki kurallar ise konmamalıdır" ifadesini kullandı. 

Editör: Ali ARASLI