Kasımın sonlarında soğuk hava ihtimaline değinen Bünyamin Sürmeli, önemli tespitler yaptı.

Hala normalin 3,5 ve 4 derece yüksek bir Kasım ayı olduğunu belirten Sürmeli, bazı tespitler yaptı. Bu durumun ciddi bir sorun olduğunu belirten Sürmeli, şöyle konuştu:

“Yağmur yarın mola verecek. Cumartesi ve Pazar Marmara ve İç Ege yağışlı. Şu anda Aralık kurak görüntü veriyordu. Şu anda az daha iyileşme var. Yarın yağış sınırların dışına çıkıyor. Cuma günü yine Trakya’dan giriş yapıyor. İstanbul’a Cumartesi ve Pazar sıkı sağanak yağış var”.

Ankara’nın 24 dereceye çıkacağını belirten Sürmeli, Başkentin normalinin 14 olduğunu ifade etti.

İzmir’de sıcaklığın yarın 30’a dayanacağını ve önümüzdeki hafta 24 ile 26 derecede kalacağını aktardı.

METEOROLOJİ VERİLERİ DE BENZER ŞEKİLDE

Öte yandan Sürmeli’nin değerlendirmeleriyle Meteoroloji Genel Müdürlüğü verileri benziyor. Meteoroloji, Uşak’ta Cuma ve Cumartesi yağış olmadığını bildirdi. Pazar günü ise sağanak yağış bekleniyor. Uşak’ta da normalde 10 ila 12 derece dolaylarında olan Kasım ayı 22 dereceye çıkıyor. 

Uşak'ın Banaz ilçesindeki orman yangını kontrol altına alındı Uşak'ın Banaz ilçesindeki orman yangını kontrol altına alındı

Öte yandan yapılan son değerlendirmelere göre bazı illere sarı kodlu uyarı var. Mersin'in doğusu Merkez, Erdemli, Toroslar, Mezitli, Akdeniz, Tarsus yağışlı olacak. Adana'nın güneyi Merkez, Karataş, Yumurtalık, Ceyhan'da da yoğun yağmur bekleniyor.

Hatay'ın kıyı ve kuzey kesimleri Erzin, Dörtyol, Payas, İskenderun, Arsuz, Samandağ, Belen için de aynı uyarı geçerli.

Osmaniye'de 03.11.2023 Cuma sabah saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Bu illerdeki vatandaşlar ani sel, su baskını, yıldırım, konusunda uyarıldı. 

3 Kasım Cuma

Editör: Ali ARASLI