Uşak, Afyon, Manisa ve Kütahya'nın 2023 nüfusu Uşak, Afyon, Manisa ve Kütahya'nın 2023 nüfusu
Bu kış ayvaların bol ve büyük olması, üstüne üstlük sağda solda ‘el nino kışı’ söylemi, kışın sert geçeceği yönünde yorumlanıyor.
TV, internet sitelerinde bir el nino kışı furyası devam ediyor. Uşak, İzmir, İstanbul, Ankara ve Afyonkarahisar gibi illerde bu konuda ciddi bir beklenti var. Hatta Türkiye’nin en sıcak bölgeleri Aydın, Muğla, Balıkesir ve Antalya gibi illerinde dahi el nino kışı bekleniyor.
Moda bir deyim haline gelen el nino kışı veya el nino soğuğu hakkında Meteorolog Bünyamin Sürmeli, dikkat çeken açıklamalar yaptı.
“Bu kış soğuk mu olacak” şeklinde bir yayın yapan Meteorolog Bünyemin Sürmeli, bu konuda dikkat çeken bilgiler verdi.
Bünyamin Sürmeli, doğru bilinen yanlışlara değindi. Ve ayvanın büyüklüğüyle veya el nino, el nino ifadeleriyle bu işin olmayacağını anlattı. 
ayva1
TÜRKİYE’DE 2024 KIŞI NASIL GEÇECEK?
Meteorolog Bünyamin Sürmeli, bu yılki kış mevsiminin nasıl geçeceğine dair kişisel youtube kanalı üzerinde bir yayın yaptı.
Süper el nino ve Türkiye’de süper el ninoyu değerlendiren Bünyamin Sürmeli, şu ifadeleri kullandı:
“Benim adımın altına Prof. Dr. Bünyamin Sürmeli yazın dedim. Yok dediler sen profesör değilsin. Yazıyor herkes dedim. Benim ki de böyle olsun dedim.

Bazı çakma meteorologlar var. Bu arkadaşlar ortalığa öyle şeyler yaydılar ki! Rüzgar çıkıyor el nino rüzgarı, kar yağıor el nino karı, sel oluyor el nino seli. Nasıl bir şey bu?
Okyanus boyanca güneşlenen su orada ısınıyor. El nino bir fenomen ve atmosfere etki ediyor. El ninonun şuyu buyu gibi bir şey yok.”
ayva
METEOROLOJİDE SEKSİ İFADELER!
Bünyamin Sürmeli, şöyle söyledi:
“İnsanların dilini bozdular. Meteorolojinin jargonunu bozdular. Dünyanın kullanmadığı kelimeleri biz kullanıyoruz. El nino soğuğu, el nino bilmem nesi… Parametrelerin adını seksi ve dikkat çekici diye bizler de kullanıyoruz. Avrupalılar bize şaka mı yapıyorsunuz, sizin orda oluşmaz ki diyorlar.”
EL NİNO DOĞU ANADOLU’NUN BİR KISMI DIŞINDA POZİTİF VEYA NEGATİF ETKİ YAPMAYACAK
“Pozitif ve negatif olarak veriler var” diyen Bünyamin Sürmeli, Türkiye’deki etkiyle ilgili şöyle konuştu: “Bir el nino yılında kar yağışı olmuş, bir el nino yılında kar olmamış. Doğu Anadolu ve o da bir kısmı dışında hiçbir yerde bir anomali negatif ve pozitifte görülmemiş.
El nino bir sıradışılık yapabilir ama bunun net bir sonucu yok. Sıcak olacak, soğuk olacak, az karlı veya çok karlı gibi bir sonuca bizi götürmüyor.
En son önceki kış Anadolu’daki yoğun karlı sistemleri hatırlayın. Bunun kışa kar, yaza sıcak olarak yansıması gibi bir durum yok. El nino kışı veya sağanakları diyenlerden kaçın.”
USAKPORT.COM 
Editör: Ali ARASLI