Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) in daveti üzerine Eskişehir’e gelen çevre aktivistleri Eskişehir Organize Sanayi Bölgesini inceledikten sonra Kütahya yolu üzerindeki Orman Fidanlığını gezerek incelemelerde bulunmuşlardır. Eskişehir Çevre Derneği yöneticilerinin de eşlik ettiği inceleme gezisinde Orman Fidanlığındaki ağaçların neden kesildiğini Esçevder üyeleri ve yöneticilerine sorduklarında yöneticilerin çevre aktivistlerine verecek cevapları olamamıştır. Sadece onlara ağaçların neden kesildiğini bilmediklerini ve Orman Bölge Müdürlüğünden açıklama beklediklerini söylediler.

Uşak'ta sert rüzgarlar bekleniyor! Bu dönemde daha fazla dikkatli olun Uşak'ta sert rüzgarlar bekleniyor! Bu dönemde daha fazla dikkatli olun

Yurt dışından gelen çevre aktivistlerinin Eskişehir’e gelmesi ve 6 haftalık bir program dahilinde  çevreyi incelemek için bir fırsat gören  Pakistan’dan Narimaan Asim ve Fareha Falak,  Tunus’dan  Mauna Baussaada ve tercüman  Huriye Melike Şener ‘e “ İklim krizinin tüm dünyayı etkilediği günümüzde Kriz Küresel çözümde küresel olduğuna dikkat çekilmiştir. Krizin temel nedeni küresel ölçekte iklim değişikliği ve buna yol açan doğanın tahrip edilmesidir. Doğa ya sahip çıkmak temel görevimiz olmalıdır” demişlerdir.

pakistan2

Ormandaki ağaçların kesilmesine şahit olan çevre aktivistleri Orman Fidanlığında gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyememişlerdir.

Orman Fidanlığındaki çöpleri göstererek buraya gelenlerin çevreyi neden kirlettiklerini ve çöplerini neden toplamadan gittiklerini anlayamadıklarını hayretler içinde kalarak şaşkınlıklarını açıkça dile getirmişlerdir.

Eskişehir’in temiz ve çevreye duyarlı bir şehir olması nedeniyle bu olayı yakıştıramadıklarını ve üzüldüklerini belirtmişlerdir.

pakistan1

Eskişehir Çevre Derneği ( ESÇEVDER ) olarak; Ağaçların bilinçi/bilinçsiz  bir şekilde kesilmesi,  nükleer santral ve kömürlü santral anlaşmaları geleceğimizi tehdit etmeye, Madenlerimizin vahşice talanı, taşocaklarının son derece keyfi ve bilim dışı plansız uygulamaları ile orman alanlarını yok edilmesi küresel iklim krizine davetiye çıkaran uygulamaların devam etmemesi gerektiğini bir kez daha vurgulamaktadır.

pakistan

Orman alanları, tarım alanları rant yaratma çabası ile, bilim dışı tüm ergümanları içeren sözde planlama çalışmalarının da kattığı hız ile yerlerini konut ve sanayi yapılarına terk ederek tüketilmeye devam edilmemesi temennimizdir.

Editör: Ali ARASLI