Artan zeytinyağı fiyatları nedeniyle, piyasada ciddi bir belirsizlik oluştu. Marketlerde zeytinyağı fiyatları arasında değişkenlik dikkat çekti. Marketlerde Komili, Marmarabirlik ve Tariş'in aynı zeytinyağları farklı fiyatlardan satıldı.

Soğuk sıkım veya sızma tipi zeytinyağının fiyatı ile riviera tipinin fiyatları değişkenlik gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde, File, Özdilek ve Migros arasında bir fiyat karşılaştırması yaptık.

Yaptığımız karşılaştırmada 100 metre mesafedeki 2 market arasında aynı üründe 100 TL oynadı. Komili’nin sızma tipi zeytinyağı fiyatı aynı güçteki BİM ve FİLE arasında ciddi fark gösterdi.

Komili Natürel Sızma tipi zeytinyağı Migros’ta 322,90 TL’ydi. File’de ise indirimli 292,50 TL’den 210,90’a düşmüştü. Aynı ürünün fiyatı bugün eşitlendi.

migros2

Komili Natürel Sızma Zeytinyağı FİLE ve Migros’ta eşitlendi

FİLE’de indirimli 219,90 TL olan zeytinyağının fiyatı 292,50 TL’ye normalde satılıyordu. İndirimli 100, normalde 30 TL olan fark bugün itibariyle kapandı ve her 2 markette de eşitlendi. FİLE’de de 1 litre Komili Sızma tipi zeytinyağının fiyatı 322,90 TL oldu. Migros’ta ise fiyatta hiçbir oynama yapılmadı ve sabit tutuldu. Benzer şekilde Riviera zeytinyağının da fiyatı da eşitlendi.

file1-1

Komili riviera tipi zeytinyağının fiyatı File’de ve Migros’ta 270,90 TL oldu. Her 2 markette de ürünlerin fiyatlarının eşitlenmesi dikkat çekti.

Zeytinyağında ciddi bir kriz yaşanıyor

Uşak'ta atıklardan elektrik üretimi devam ediyor Uşak'ta atıklardan elektrik üretimi devam ediyor

Zeytinyağı fiyatlarında ciddi bir kriz yaşanıyor. Zeytinyağının soğuk sıkım türü henüz piyasa tam olarak sürülmüş değil. Çünkü İhracat yasağı nedeniyle bir çok fabrika ve üretici ürününü tam anlamıyla piyasaya sürmüyor.

Maliyelerin çok yükseldiği ve 1 litre soğuk sıkım zeytinyağının 200 TL’yle mal olduğu ifade ediliyor. Zeytinyağı fiyat hareketliliği, TARİŞ, Marmarabirlik ve Komili gibi ürünlerde hissediliyor.

file2-1

5’lik tenekede satılan soğuk sıkım zeytinyağının fiyatı şu anda 1800 TL ile 2500 TL civarında. Yeni hasat ürünlerin yüksek olması nedeniyle, halen market raflarında önceki hasat zeytinyağları var.

Eski hasat zeytinyağı 2025 yılına kadar dayanabiliyor. Türkiye’de yeni hasat ve geçen yıldan kalan ürünlerle birlikte 400 bin ton zeytinyağı olacak.

migros1

Yeni hasat zeytinyağı daha pahalı olacak

Komili, Marmarabirlik ve Tariş’in yeni hasat ürünleri henüz tam anlamıyla piyasaya çıkmadı. Aralık başı gibi çıkması beklenen yeni hasat soğuk sıkım zeytinyağları, 5’lik, 3’lük ve 2’lik tenekelerde daha yoğun satılacak. Ortalama soğuk sıkım zeytinyağının kilogram fiyatı 300 ila 350 TL’den satılacak.

ABD’de de fiyatlar ciddi anlamda yükseldi ve bu konu saygın gazetelerde haber oldu. N. Times de de zeytinyağı fiyatları haberleştirildi.

UŞAK PORT HABER!

Editör: Ali ARASLI