Üniversiteler açıldı ve geçen yıla nazaran yemek fiyatları, artan enflasyon ve maliyetler nedeniyle zamlandı. Türkiye’nin bütün üniversitelerinde artan fiyatları, Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri protesto etti.

Ege Üniversitesi’nin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi’nde de yemek fiyatlarına yüzde 200 zam geldi. 5 TL 80 kuruş olan yemek 17 TL’ye çıktı. Öğrencilerin çatal ve kaşıkları masaya vurması eylemiyle ilgili değerlendirme yapan gazeteci yazar Fatih Altaylı, sorunun üniversitelerden kaynaklanmadığını söyledi.

“Öğrenci de haklı okul yönetimi de haklı” diyen Altaylı şöyle konuştu:

Uşak'ta da okul çocuklarının yemek fiyatı çok yüksek! Konu TBMM'de günde oldu Uşak'ta da okul çocuklarının yemek fiyatı çok yüksek! Konu TBMM'de günde oldu

“5 liraya kurtarmaz. Ekmek versen olmaz, simit de pahalı. O yemeğe çöp koysan yine kurtarmaz. Suçlu üniversite yönetimi değil, bu işin vebali hükümette, iktidarda, kabinede veya milli eğitimde. Üniversitede öyle değil, o parayı üniversiteye göndermezsen okul idaresi ne yapsın?

Elektrik kesildiğinde gidip apartman yöneticisini dövmem gibi bir şey değil. Binanın yöneticisi değil dağıtım veya üretim şirketine hesap sorulmalı.”

Öğrencinin en az 1 öğün yemeği bedava olmalı!

Altaylı, öğrencinin 1 öğün yemeğinin bedava olması gerektiğini ifade etti. Altaylı, şöyle söyledi:

“Öğrencinin yediği yemek sübvanse edilmeli. Bütün öğrencilere bedava günde en az 1 öğün yemek verilmeli. Bugün Türkiye’de beslenme sorunu var ve gençler iyi beslenemiyorlar. Bu gençlere verilsin diye ödediğimiz vergilerle Suriyeli ve Afganları besliyorsan, benim geleceğimi aç bırakıyorsan sorun vardır. Biz vergimizi her yıl kuruşuna kadar tıkır tıkır ödüyoruz.

Benim geleceğimde yer alacak gençlerin karnının duyurulması lazım. Ensar ve muhacir diye benim çocuklarım aç kalıyor. Diyanet İşleri Suriye’de evlenecek çiftlere çeyiz yardımı yapıyor. Bizim devletimiz, gençlere evlilik kredisi veriyor.”