Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, Uşak Üniversitesi’nden yaprak dökümü gibi akademisyenlerin kaçtığını öne sürdü. Ömer Karahan, “Kendi üniversitenin öğretim üyesi ihtiyacını karşılayamadıktan sonra dünya çapında matematikçi olsan ne yazar?” dedi.

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, çalışanların özlük haklarının korunmasıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Uşak Üniversitesi’ndeki akademisyenlerin özlük haklarının korunması gerektiğine değinen Karahan, şöyle söyledi:

“Bütün kurumlarda yöneticilerin önemli görevlerinden biri de kendisiyle beraber çalışanların özlük haklarını korumak olmalı. Fakat maalesef takoz üniversitelerde bu pek söz konusu olmaz. Her şeyden öne atanmalarda, tıp fakültesi için önemli bir isim girişimsel radyoloji için müracaat ediyor. Yaparız ederiz derken 6 ay geçiyor. O da, o arada başka bir üniversiteyle anlaşmış. Bunun gibi çok örnek var ve bu hantallıktan dolayı çoğu kadro alamıyor.”

Doçentliği ve profesörlüğü hak ettiği halde alamayanlar var

“Doçentlik konusunda da 3 yıldır doçent olup da atanamayanlar var” diyen Karahan, şöyle söyle:

Uşak'ta İlkbahar Fotoğraf Yarışması'nda jürinin değerlendirdiği 46 eserin yer aldığı sergi açıldı Uşak'ta İlkbahar Fotoğraf Yarışması'nda jürinin değerlendirdiği 46 eserin yer aldığı sergi açıldı

“Profesörlük noktasında, birilerine bomboş dosyayla kadro açarken, birilerine de onu bunu yerine getirmiyor diye kadro verilmiyor. 5 yıl geçtiği halde kadro alamayanlar var. Bu şekilde senin üniversitende öğretim üyesi durur mu? Senin üniversitende yaprak dökümü gibi öğretim üyeleri kaçışıyor. Sen bunu göremiyorsun ve bunun hesabını yapamıyorsun. Kendi üniversitenin öğretim üyesi ihtiyacını karşılayamadıktan sonra dünya çapında matematikçi olsan ne yazar?

19 Haziran’dan sonra Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden kaç öğretim üyesi gitmiş, kaçı girmek için müracaat etmiş buna bakılsın. Giden çok olduğu için ne yaparsınız? Bir devlet hastanesindeki uzmanları kadroya aktararak meseleyi halletmeye çalışırsınız.”

ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI